Професионалисти и любители с коледно надиграване в Русе
Имените русенски фолклорни танцови ансамбли ще вдигнат градуса на публиката. Сред тях са: ФТС „Зора”, „Зорница”, ФТТ „Найден Киров”, ФТА „Здравец”, „Русчуклийче“. Ще участват и клубове за народни танци, които в последно време впечатляват специалистите. Те са: Школа за фолклорни танци „Играорци”, Клубове за народни танци „Чанове” и „Нашенци“.
В конкурса ще се състезават деца до 14 г. и младежи от 14 до 19 г., а авторитетното жури е съставено от хореографите Ренета Стефанова, Боян Тончев и Йордан Йосифов. В конкурсната програма победителите ще получат грамоти, както и атрактивни награди от „Кауфланд” - Русе. В „Надиграване от публиката“ всеки зрител може да стане активен участник. При тях надпреварата ще бъде с „Право хоро“ и „Ръченица“. Ще се определят Мис и Мистър Танц 2018. Те ще бъдат от заелите първо, второ и трето място състезателни двойки, както и отличените в надпреварата на публиката. Ще бъде присъдена и Награда за най-артистично присъствие, учредена от ФТТ „Найден Киров” на името на неговия създател – хореографът Иван Донев.
На Коледното надиграване публиката ще се запознае с най-новата танцова постановка на ФТТ „Найден Киров“ с гл. художествен ръководител Богдан Донев. Тя пресъздава обичая от с. Кошов Джамал, признат от ЮНЕСКО за едно от Живите човешки съкровища. Главното действащо лице в ритуала е Татунчо - създание, което гони злите сили и благославя за берекет. Постановката се реализира с финансовата подкрепа на Община Русе по Програма „Култура“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!
„Джамал“ е обичай, с който в село Кошов гонят злите духове на Ивановден. Това е зимна обредна игра в периода след мръсните дни, като в нея участват само мъже. За първи път обичаят е бил изпълнен през 1875 г., а през последните десетилетия се пресъздава редовно от 1976 г. от фолклорната група на село Кошов. Фантастичното животно Татунчо изглежда страшно и е придружавано от мъже, облечени с носии, с маски от кратунки на лицата и по две дървени саби в ръцете. Водачът на тайнственото същество иска разрешение от кмета да обиколи селото, показва паспорт и след това, докато танцуват, детето на домакините припада. Дъхът на Татунчо го спасява, а след това, когато самото животно пада на земята, лекарят го вдига на крак със самодивски прах.
Жителите на Кошов вярват, че ритуалът действително закриля селото. „Няма никакви болести, никакви епидемии, всички са здрави, щастливи, булките по две раждат, близнаци. Джамалът се предава по наследство, има много млади хора и деца, които участват. Това е една традиция на селото и, доколкото знаем, никъде в България няма такъв обичай и затова си го поддържаме“, споделя ръководителят на фолклорната група Атанас Атанасов. Самодейците от Кошов представят обичая в България и по света с огромен успех.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от РУСЕ:
Русе и Виена ще продължат своето сътрудничество в сферата на икономиката и културата
Кметът на Русе очерта приоритетите си за втория мандат
Пенчо Милков призова за законодателство срещу неприятните миризми
Първи резултати: Пенчо Милков печели категорично балотажа в Русе (СНИМКИ)
Пенчо Милков към русенци: Има много проекти, които искам да осъществим
Пенчо Милков: Български и чужди компании избират Русе за инвестициите си
Анаеробната инсталация в Русе се изгражда с бързи темпове
В ход са мащабни инфраструктурни проекти за Русе
Пенчо Милков: Книгата „Русе – за първи път в България“ е наша сбъдната мечта
За първи път: Над 6000 недействителни бюлетини на местния вот в Русе
Редактор:
Юрий Илиев