Apple отказа постоянен достъп до устройствата си на властите в САЩ
Главният прокурор на САЩ и правосъден министър Уилям Бар по-рано на брифинг заяви, че решението на Apple да не предоставя на органите на реда достъп до данни на смартфоните на престъпниците е опасно и неприемливо. Той отбеляза, че поради отказа на компанията да сътрудничи, специалистите на ФБР е трябвало да хакнат личните два айфона на саудитския военослужещ Мохамед ал Шамрани, който през декември миналата година уби трима души във въздушната база на ВМС на САЩ, Пенсакола (Флорида).
Впечатляващи функции вероятно ще се появят в Apple Watch Series 6
Новият воден сензор на очаквания Apple Watch 6 ще е проектиран да предупреждава потребителя за наличието на различни опасности, пише ав...
В изявлението си Apple подчертава, че компанията е предоставила след инцидента в Пенсакола на ФБР цялата налична информация и активно е сътрудничила в разследването. Компанията заяви, че служителите ѝ "в рамките на този случай и хиляди други продължават да работят денонощно с ФБР" и други правоприлагащи агенции. "Умишлено разпространяваните неверни твърдения за нашата компания оправдават отслабването на криптирането и други мерки за сигурност, които защитават милиони потребители и националната сигурност на страната ни", заяви Apple.
Корпорацията подчерта, че не счита за подходящо да предоставя на американските власти техническата възможност да имат постоянен достъп до информацията на потребителите на нейните устройства. Компанията вярва, че това ще "направи всички устройства уязвими" на злонамерен достъп. Apple отбеляза, че в случай на предоставяне на такава възможност на правоохранителните агенции в САЩ, престъпниците неизбежно ще се възползват от нея. "Ние продаваме един и същ iPhone навсякъде, не съхраняваме потребителски пароли, така че нямаме възможност да отключваме устройства, защитени с парола", заявиха от компанията.
Apple, подобно на редица други технологични компании, придава особено значение на криптирането на потребителските данни и други системи за защита на личните данни. В миналото това многократно доведе до конфликти с правоприлагащите органи. Например през 2016 година Apple попадна в центъра на скандал, тъй като отказа да се съобрази с някои от изискванията на американските власти във връзка с разследването на терористично нападение в Калифорния - в Сан Бернардино.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ТЕХНОЛОГИИ:
А1 България беше удостоена с титлата „True Leader“ в телекомуникациите за 2022 г.
Значението на HMI системите в опаковъчната индустрия
Мъск е недоволен: Заклева директора на Disney и му иска оставката
HR софтуерът и продуктивността на бизнеса
PlayStation 5 се предлага с допълнителен контролер от А1
Хитови заглавия и коледни класики в А1 Видеотека през празничния месец
"Мета" има план: Ще ни подслушват по-трудно във Facebook и Инстаграм
А1 е сред Топ 100 компании, водещи икономиката на България
Коледна селекция от смарт часовници с до 80% намаление от А1
Празничните оферти от А1 започват с устройства на Xiaomi в комплект с фитнес гривна
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: Apple разкодиране Айфон iPhone