"Човечеството е използвано безцеремонно от огромни дигитални империи".
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Така започва "Декларацията за дигиталната независимост" на съоснователя на Wikipedia, Лари Сангър - нов манифест за защита на децентрализацията на "Големите социални медии". Той иска дигиталните дисиденти да го подпишат - и да въстанат.
В отделен блог пост Сангър призовава за двудневен #SocialMediaStrike (стачка на социалните медии) от четвъртък, 4 юли, до петък, в името на защитата на личния живот и като част от "усилието да се притиснат мрежите към възстановяване на контрола на личните данни на потребителите", предаде БГНЕС.
"В тези дни няма да бъдат използвани социални медии, освен да публикуваме известия, че сме в стачка", пише Сангър, преди да уточни какви ще бъдат детайлите за това как ще се случи стачката.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
Освен неясния призив за децентрализация, целите, които Сангър излага за #SocialMediaStrike са неясни, а Facebook и Instagram са споменати само в секцията "често задавани въпроси". Twitter не се споменава никъде.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
По отношение на конкретните цели, Сангър споменава избора да има криптиране от край до край, за да могат социалните медии да бъдат "оперативно съвместими" по отношение на постове в една платформа, които се появяват в друга, както и за универсален набор от протоколи.
"По този начин социалните медии ще работят по начин, по който работят уеб сайтове, електронна поща, текстови съобщения и блог хостинг и читатели: като неутрални доставчици на услуги", пише Сангър, въпреки че тези платформи също бяха критикувани за отказ от поверителност.