Тъй като напливът на медузи по бреговете на Корея е повече от необходимия, инженери от Корейския институт за наука и технологии създадоха робот, който унищожава мекотелите. Устройството JEROS има за цел да изчисти крайбрежните води на страната от безпрецедентния им наплив.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Според професора по роботика Хюн Маун, водещ автор на изследването, рязкото покачване на популацията на медузите е станала опасно за океанската екосистема на Южна Корея.
Медузите са причинили огромни загуби на южнокорейската риболовна промишленост. Те жилят хората и рибата и заплитат рибарските мрежи. Те запушват тръбни системи за охлаждане на ядрените централи, причинявайки огромни щети на икономиката.
Роботът JEROS със сменяем въртящ се механизъм може да се движи напред и назад, както и да се върти на 360 градуса. Роботът може автоматично да начертае маршрут и да се придвижи до района на изтребление на медузите. Роботите обменят на информация за тяхното местоположение по безжична мрежа.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
При своето движение JEROS улавя медузи в смилаем въртящ се механизъм, намиращ се в долната част на устройството. Полеви изследвания са показали, че група от три роботи работят със скорост от 7,2км/ч и унищожават около 900 медуза за час. Учените завършиха теста на робота в залива край град Masan и планират следващи експерименти, в които възнамеряват да подобрят производителността му в различни условия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
JEROS може да се използва за други цели, включително морски патрул, предотвратяването на нефтени разливи и събиране на отпадъци в морето, се казва в доклада на института.