Експерти от британската общност на инженерите-механици установиха, че никой не изяжда от 30% до 50% от произведените в света хранителни продукти, съобщи Би Би Си. В САЩ и Европа половината хранителни стоки биват изхвърлени след покупката.
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Според доклада на експертите, безсмисленото производство на излишна храна се предизвика от съчетанието на редица фактори, сред които строгия контрол за продажба на хранителни продукти с изтекъл срок на годност, некачественото събиране на реколтата и разточителността на потребителите.
Според авторите това отношение е трагично и заявяват, че светът трябва да се замисли над стратегия за разумно потребление.
Наскоро един от водещите еколози предупреди, че световните хранителни доставки може да рухнат всеки момент, оставяйки стотици милиони да гладуват, което ще доведе до масови бунтове и сваляне на правителства. Председателят на Изследователския център за поземлена политика в Ню Йорк, Лестър Браун, каза, че търсенето на храни се разраства толкова бързо, че ако не се вземат спешни действия, сривът на системата за хранителни доставки е неизбежен.
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
“Липсата на храна е разорявала ранните цивилизации. Ние вървим по същия път. Всяка страна в момента е сама за себе си. Светът живее от реколта до реколта”, пише той в новата си книга.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Още: Само в този град ще вали през уикенда. Времето утре - 3 май 2025 г.
Организацията на обединените нации предупреди, че световните запаси от зърно са дотолкова опасно ниски, че тежките метеорологични условия в САЩ и други страни, изнасящи продукти , през следващата година може да предизвикат истински глад в света.
Ниските добиви тази година в Съединените щати, Украйна и други страни са довели до снижаване на запасите до най-ниското ниво от 1974 г. насам.