Експерт: Не се очакват силни земетресения в България
„Нямаме данни на повърхността, че имаме аномално поведение на тези геофизични полета”, каза проф. Ботев. По думите му в дълбочина се формира непосредствено предстоящо освобождаване на напрежението.
Земетресение 6,0 стана в Нова Зеландия
Земетресение с магнитуд 6,0 разлюля част от Южния остров на Нова Зеландия. Няма първоначални сведения за пострадали. Според ЕССЦ дълбо...
Той посочи, че в България има само отделни земекорни блокове и движенията между тях са 1-2 мм средно за територията на страната, а в южните части на Егейската арка са между 30-35 мм, в района на Непал - 40 мм, в района на Тихоокеанския огнен сеизмичен пояс – 80-100 до 110 мм при Чили средно годишно.
„При нас са 2 мм, сравнени с 80-100 мм годишно. Сами разбирате, че при нас натрупването на напрежения между отделните земекорни блокове става много по-бавно и затова повтаряемостта на силните катастрофални земетресения на територията на нашата страна е десетки пъти по-малка. За много по-дълги периоди от време стават силните земетресения в нашата страна”, каза още проф. Емил Ботев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber!
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Редактор:
Деница Райкова
Етикети: Земетресение бедствие БАН България