Експерт: Пандемията окончателно довърши медийната среда в различни аспекти

13 май 2021, 16:11 часа 1175 прочитания 0 коментара

"Практиките на опорочаване на медийната среда са целта на Инициативата, тя се старае да запълни тази дупка, която очевидно съществува, защото има много организации, които пишат доклади всяка година и европейските институции си отбелязват квадратчето, че са получили този доклад. Но ако искаме нещата да се променят, трябва да погледнем правната рамка, а преди това да анализираме как точно се получава това упражнение". Това каза пред БНР живеещата в Рим журналистка Антоанета Николова, която оглави международната организация Инициатива за свободни медии на Балканите, чиято цел е да защитава свободата и правата на журналистите в Югоизточна Европа.

Още: Най-важните новини за деня: 18 септември 2025 г.

Още: Поредна демонстрация пред Съдебната палата в защита на Барбутов и Коцев (ВИДЕО)

"Пандемията от Covid-19 окончателно довърши медийната среда в различни аспекти- това, което беше зле, стана още по-зле", коментира журналистката.

Медийната организация ще следи и информира аудиторията в Европа и Северна Америка за заплахите за демокрацията и мира в региона от нарушаването на свободата на местните медии.

"Ще създадем мрежа на големите западни медии, които имат утвърдени журналистически стандарти. Ще се постараем с тази мрежа, която ще ще работи успоредно с нашата инициатива, местните участници в медийната среда да знаят, че могат да разчитат винаги, а не само, когато се случи нещо драматично", обясни Антоанета Николова.

Още: Държавата ограничава домашното вино и ракия

Още: Пуснаха ферибота Оряхово - Бекет

Първото събитие на Инициатива ще бъде Международна конференция за свободата на медиите в Западните Балкани. Тя ще се проведе на 3 юни със съдействието на EURACTIV.bg, в чийто екип е журналистката.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес