Главният мюфтия: Турция подкрепя българските мюсюлмани

18 юни 2012, 17:40 часа • 12980 | прочитания

Българският главен мюфтия Мустафа Хаджи заяви, че Турция напълно подкрепя българските мюсюлмани. Пред Анадолската агенция Хаджи посочи, че те искат да се възползват повече от опита на Турция.

Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор

Още: Всичко за перфектното барбекю в Kaufland до 18 май

По думите на главния мюфтия в България живеят 1,5 милиона мюсюлмани. Хаджи заяви, че в страната има 1500 джамии, три религиозни средни училища и един висш ислямски институт.

Той посочи, че би искал повече студенти да заминават да учат в Турция. Хаджи отбеляза, че повечето от мюсюлманите в България знаят турски език.

В същото време стана ясно, че Кърджалийска област е рекордьор по увеличение броя на визите, издавани за чужди граждани в Южен Централен район. Това бе съобщено на кръгла маса за имиграционните процеси, организирана от Европейския колеж по икономика и управление днес в Кърджали, предаде БГНЕС.

Още: Оранжев и жълт код за значителни валежи в събота

Още: Разходка в планината или уютен ден с книга? Времето през уикенда 10-11 май 2025 г.

Проявата е по проект, финансиран от Европейския фонд за интеграция на граждани от трети страни.

Според статистиката, от 664 души от т.нар. трети страни, в Кърджалийско през миналата година са регистрирани 629, всички от Турция. За тази година регистрираните в Източно-родопската област са 271 турски граждани, от общо 300 души. Повечето от тях са изселници с вече невалидно българско гражданство, заминали за Турция по спогодбите. Един от фрапиращите примери, който беше посочен днес, е на 90-годишен старец, напуснал България през 1931 г., който получил виза за дългосрочен престой у нас, в очакване на българско гражданство.

Още: Българските католици са доволни от избора на папа Лъв XIV

Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите

Бившият премиер на България Жан Виденов участва като експерт в кръглата маса. Според него усвояването на местния официален език е "основен проблем пред пристигащите чужденци, но в Кърджали има опит с преподаването на българския на децата на етническите турци в района, което е благоприятно". "На българските ВУЗ-ове се възлагат най-големите надежди за привличане на високообразовани и квалифицирани чужденци, и задържането им у нас, това се очаква и от висшите учебни заведения в Кърджали. Страната ни е въвела синя карта за такива кадри", посочи Виденов, но уточни, че системата за легализиране на дипломите на имигрантите е все още доста тромава.

Редактор: Ая Косарова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес