На 31 октомври ще сме свидетели на така наречената „Синя Луна“. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО, БАН по повод астрономическите явления през октомври.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Той поясни, че след пълнолунието на 2 октомври, това ще е второто за месеца.
„Когато в рамките на един календарен месец настъпват 2 пълнолуния, второто от тях се обявява за Синя Луна. Това обаче няма връзка с видимия цвят на Луната, а за името на това явление съществуват няколко различни обяснения“, обясни още Маркишки.
Той поясни, че се очаква през октомври още едно лунно явление.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
"Ако стриктно се придържаме към определението за „Супер Луна“ – явление, настъпващо при близки във времето пълнолуние, или новолуние и лунен перигей, то новолунието на 16 октомври в 22:31 ч. ще бъде Суперлуние, тъй като е близко до перигея на 17 октомври в 02.48 ч. Перигей се нарича моментът, в който Луната се доближава най-много до Земята, обикаляйки я по своята орбита. Веднъж месечно Луната се доближава до Земята на разстояние малко под 360 000 km. На 17 октомври в 02.48 ч. дистанцията Земя – Луна ще бъде 356 912 km. Това явление обаче няма да може да се наблюдава, тъй като при новолуние Луната е невидима", каза още Маркишки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!