Киноложки организации настояват за създаването на регистър от специалисти, които да определят дали кучето, е агресивно или не.
Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
По закон такъв списък от лицензирани експерти трябваше да бъде въведен още преди десетина години, но все още липсва. Рискът от агресия не зависи от конкретна порода или килограми, а от отношението на стопаните на кучета, категорични са ветеринарите.
Всяко куче, с което не се общува правилно, може да се превърне в агресивно, предупреждават кинолози.
„В закона се казва, че България трябва да има списък от регистрирани етолози. Тоест, хора, които могат с тестове и с познанията си, да определят дали едно животно е агресивно или не. Въпреки че тази поправка е приета преди повече от 15-20 години, такъв списък в България все още няма”, заявява пред БНТ председателят на Пловдивското киноложко дружество Костадин Шанков.
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
Идеята е според оценката на тези специалисти, кучетата да имат различен цвят паспорти, определящ начина, по който могат да бъдат разхождани. Сега инциденти стават дори в обществените паркове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
Ветеринарите апелират за повишаване на контрола в кучешките развъдници, които подлежат на регистриране в Агенцията за безопасност на храните. Експертите настояват да се проверява не само средата, в която се отглеждат животните, а и физическото състояние на кучетата. Ако исканията им не бъдат чути, кинолозите заплашват с протести.
Вижте как се отразява общуването с куче или коте в статията ТУК