Ако автомобили не отговарят на изискванията за нормите за замърсяване на въздуха, ще бъдат спирани от движение или няма да бъдат регистрирани в КАТ.
Още: F-16 е много хубав, но договорът е порочен: Говори военен експерт
Още: Полицията погва водачите на тротинетки в София
Това съобщи зам.-директорът на СДВР старши комисар Антон Златанов пред журналисти.
Газанализаторите ще бъдат използвани в каналите за регистрация на автомобили в КАТ. Ако съответното моторно превозно средство не отговаря на изискванията за нормите за замърсяване на въздуха, няма да бъде регистрирано, поясни Златанов.
От своя страна началникът на отдел „Пътна полиция“ Тенчо Тенев заяви, че целенасочено КАТ ще спира стари автомобили, които се движат по улиците на София.
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
„Ще правим техническа проверка. Когато се констатират стойности над допустимите, ще бъде съставен акт на водача и автомобилът се спира от движение. Докато не оправи автомобила, няма да бъде пускан“, посочи той, цитиран от БГНЕС.
На първо време газанализаторите са 7, като в КАТ имат 10 канала. Така един газанализатор ще обслужва два канала, а другите два са мобилни и ще се поставят в патрулни автомобили“.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
При констатиране на стойности на замърсяване над допустимит,е старите автомобили ще бъдат спирани от движение, категоричен бе Тенев.
"Има 28 пункта в страната. По ОП „Околна среда“ в момента не е допустим подобен тип дейност. Ще преговарям с комисията и ще се опитам да намеря финансиране, така че и в останалите пунктове да могат да бъдат закупени такива газанализатори", каза от своя страна министърът на околната среда и водите Нено Димов в Отдел „Пътна полиция“ на СДВР.
„Ще преговарям МВР да може бъде бенефициент по оперативната програма и да се отпуснат средства за закупуване от държавата за газанализатори за всички останали области в страната“, обясни той. „Надявам се до края на тази и началото на следващата инициативата да бъде реализирана и в цялата страна“, коментира Нено Димов.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
„София е добър старт, но ако не го направим в цялата страна, няма да има необходимия ефект“, посочи министърът, цитиран от Фокус.
„Това е добра първа стъпка и трябва да има и следващи за пунктовете за технически преглед, контрол върху сервизите и по пътищата, така че да можем да се преборим с един от двата най-големи замърсители на въздуха“, поясни Нено Димов. „Пътният трафик е единият източник, а битовото отопление е другият. Успоредно трябва да работим и с двете“, допълни още той.