Независимо от голямата издръжливост на човешкия скелет, костите ни са подложени на много заболявания, в резултат на което понякога се налага тяхната замяна.
Още: Български краставици за 2,49 лв. тази седмица в Kaufland
Още: "Нова печална страница в делата срещу журналисти": АЕЖ с призив за подкрепа на "Mediapool"
Всяка година в света се извършват над 2,2 млн. хирургически операции за възстановяване или замяна на травмирани участъци от скелета с помощта на донорски материал или съвременни медицински материали.
Сътрудници от италианския научно-изследователски институт за керамични материали в Торино създадоха метод, който позволява създаването на костни импланти от дървесина. Суровината се взима от вид палма, наречена Calamus.
Създателите на методиката твърдят, че структурата на дървесината на някои дървета много напомня на строежа на костната тъкан при човека и други бозайници. Освен това дървесината на Calamus има и други уникални свойства: лекота, здравина, гъвкавост и устойчивост.
Още: Прогноза за времето - 23 юли 2025 г. (сряда)
Още: Година след забраната за реклама на хазарт: Всеки си прави каквото иска, държавата си затваря очите
В основата на процеса е обработването на дървесината с помощта на специални технологии, които отделят от нея растителните вещества, несъвместими с човешкия организъм.
Получената основа се подлага под въздействието на калций, кислород и фосфор, от което се получава порест материал, който много напомня по физически и химически свойства, костната тъкан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как се гаси огън без вода: Говори бившият директор на пожарната
Още: МЕТРО България изгражда диалог и обмяна на опит между поколенията с обратното менторство
Редактор: Е. Гигова