Масово българите считат, че се справяме сравнително добре с епидемията
Това се посочва в проучване на „Галъп интернешънъл“ във връзка с коронавируса. Изследването беше проведено между 15 и 18 май.
Румен Радев: Българите излизат от хипнозата, инициирам дебат какъв тип управление ни трябва (ВИДЕО)
Ако държавата не се намеси навреме, последствията може да са по-опустошителни от коронавируса. За това предупреди президентът Румен Рад...
Продължава да спада делът на паническите реакции по отношение на коронавируса – хората, които приемат, че това е смъртоносна опасност и едно от най-страшните неща, сполетявали човечеството. Този дял е 17% сега, а през март и април време беше 22-24%.
Едновременно с това, дяловете на тревожната и спокойната реакция показват признаци на установяване на определени равнища. Делът на хората, които приемат, че коронавирусът е опасен, но все пак е само силен грип, спира плавния си спад и засега остава в диапазона около 60%. Делът на онези, които смятат, че това не е сериозна опасност и е преди всичко шумотевица, спира ръста си и остава да се колебае около 20%. Има и малък процент колебаещи се, коментират социалозите.
Изглежда, че тревогата след края на извънредното положение и по-строгите мерки за обществена изолация остава, но опасността е вече по-трезво оценена и картината на масовото съзнание изкристализира, след динамиката преди това.
На този фон 61% намират мерките на властта срещу коронавируса за достатъчни, 29% - за прекалени и 9% - за недостатъчни. Има и малцина колебаещи се. След седмиците на постепенен спад в дяловете на определението „достатъчни“ и ръст на определението „прекалени“, сега вече и тук очевидно има установяване около определени нива.
Има ли "туристически патриотизъм" и какво плануват българите за лято 2020?
В условията на коронакризата България, закономерно получава предимство пред външните туристически дестинации в плановете на българите з...
Нормализация се наблюдава и по отношение на оценките за оперативната власт – правителство и щаб. Постепенното и закономерно многоседмично „слизане“ от пиковите нива от преди два месеца изглежда е преустановено и обществените оценки остават близо до равнищата от последното замерване преди две седмици. Премиерът Борисов остава с положителна сумарна ситуативна оценка – 54% одобрение, 41% неодобрение и 5% колебание. Тази оценка остава по-добра от традиционното доверие към Борисов, отчетено преди месеци. В основата на преобладаващите позитивни оценки досега е верният усет на властта към календара на обществените настроения.
Любопитно е как хората се отнасят към доц. Мангъров – който се утвърди като своеобразен символ на алтернативния прочит на ситуацията. 49% го одобряват, 30% не, а останалите се колебаят. За сравнение, проф. Мутафчийски има одобрение 70%, неодобрение 26% и 4% се затрудняват да отговорят, отбелязват още от "Галъп".
86% от анкетираните пък смятат, че България се справя сравнително добре с епидемията на фона на другите европейски държави, което допълнително потвърждава, че действията до този момент са оценени високо от мнозинството от българите.
Темата продължава и в нашия блог.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Седмична прогноза за времето за 11-17 декември 2023 г.
След скандала в парламента: Протест срещу вноса на ГМО продукти в България
УНИЦЕФ: Всяко четвърто дете в България е в риск от бедност
Черни води в р. Струма. Рибари със сигнал до ИАРА и РИОСВ
Рядка птица се завърна в нашите земи
Още молитви за здравето на Патриарх Неофит
Поскъпване: Цените на храните на едро отново нагоре
Внимание, измама! Сайтове за екскурзии подвеждат
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: извънредно положение Галъп Интернешънъл коронавирус мерки