България следва общата за Европейския съюз тенденция на застаряване на населението. Младите хора постоянно намаляват, като най-тревожна е тенденцията във възрастовата група от 15 до 24 години.
Още: България купува от САЩ ракети, каквито Тръмп изпрати на Украйна
Още: Заради тоалетна на плажа: Солена глоба за концесионера на „Бутамята“ (ВИДЕО)
Запазва се нивото на миграцията на младите хора от малките населени места към градовете, като повече от три четвърти от младежите живеят в градовете и само една четвърт в селата.
Това са част от констатациите в Годишния доклад за младежта за 2019 г., одобрен на днешното заседание на парламента, предаде БГНЕС.
Докладът представя информация за състоянието на младежта в страната и отчита предприетите мерки от отговорните институции, а в него са използвани данни от Националния статистически институт (НСИ), ЕВРОСТАТ и други национални и международни проучвания.
Още: НАП напомня: Променят се здравните вноски за самоосигуряващите се
Още: Близък до Румен Радев официално е назначен за шеф на Военновъздушните сили
Наблюдава се тенденция към повишаване на броя на завръщащите се младежи в България след завършване на образованието си в чужбина, показват данните, но е голям делът на младежите, които не проявяват никакъв интерес към политиката и обществено-политическия живот на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на вдъхновението: Специални творчески работилници разкриват как се раждат великите истории
Още: Националната галерия обърна палачинката: Митрофанова не била поканена на изложбата (ВИДЕО)
Докладът отчита, че българските младежи нямат сериозни социални дефицити. Ключов въпрос относно младите хора е индикаторът за степен на удовлетвореност относно живота. Данните показват, че 75% сред младите в България посочват, че са напълно удовлетворени или по-скоро удовлетворени от начина си на живот.
Запазва се тенденцията за повишаване активността на институциите по отношение на предоставянето на социални услуги за деца, младежи и семейства, насочени към подкрепа на уязвими групи, отчита още документът.
В доклада се набляга на доброто изпълнение по програма „Спорт за децата в свободното време“, където са реализирани 170 одобрени проекта, по 40 вида спорт в 64 населени места, с общ брой участници 7000 деца и младежи. Те са били под ръководството на 300 спортни специалисти, а финансирането по тази програма е в размер на 920 хил. лв.
Още: Предупреждение къде да не купуваме месо и мляко, заради бум на шап и чума по животните
Още: Малката селска пекарна и големият български успех на Мария | Изпечени истории
Данните показват още, че броят на регистрираните безработни младежи до 29 г. през 2019 г. е 23 998 средногодишно, с 2 787 по-малко в сравнение 2018 г. Тенденция на намаление бележи и броят на регистрираните безработни младежи до 24 г. – от 10 023 през 2018 г. на 9 231 средногодишно през 2019 г.
Още: Над 160 000 младежи в страната не работят и не учат