Днешното издание на "Видимо и невидимо: Изопачената история" с Кънчо Кожухаров се впуска в дълбок геополитически анализ на съвременната българска политическа и институционална безпътица. Гост в предаването е политологът доц. д-р Момчил Дойчев, с когото водещият обсъжда най-наболелите теми за националната сигурност, демократичните дефицити и разцеплението на проевропейския политически елит.
Според доц. Дойчев самият въпрос "Кога най-накрая ще се оправим като държава?" ни пречи да действаме ефективно. Той е на мнение, че истинският напредък може да започне едва когато се назове и осъзнае основният проблем — а именно, че България все още е затънала в наследството на посткомунизма и зависимостта от Русия. Тези фактори подхранват широко разпространената корупция, която на свой ред разрушава доверието на хората в институциите и подкопава устоите на демокрацията.
Още по-притеснителна е фрагментацията сред демократичните сили, които би трябвало да са естествените носители на промяната. Вместо обединение около стратегически цели, наблюдаваме ожесточена борба между различни фракции, които често поставят личните си амбиции над националния интерес. Този разкол създава усещане за хаос и парализа в управлението, както и за липса на визия. Още: Теодор Дечев: Цивилизационните разломи не се преодоляват с гласуване (ВИДЕО)
Като основен фактор за продължаващата криза Дойчев посочва хибридната война, водена от режима на Путин срещу най-слабите звена в Европейския съюз, сред които и България. Според него, нашата страна вече реално участва в тази война — психологически, информационно, кибернетично — но без да го осъзнава и без ясна стратегия за отговор.
Дойчев е категоричен, че всяко усилие за "излизане от блатото" трябва да започне с нова стратегия и лидери, които могат да приоритизират реалните заплахи. Той подчертава значението на култура на сътрудничество между партиите, изградена върху споделени цели, а не върху вътрешни борби. Само така според него може да се създаде стабилна и ефективна проевропейска политическа алтернатива.
Политологът прави паралел между сегашния модел на Европейския съюз и визията за нов, по-сплотен паневропейски съюз. Според него България не трябва да остава в периферията, а да бъде активен участник в сърцевината на този процес. Новото обединение ще се гради около ключови стълбове като обща отбрана, сигурност, финансов надзор и правов ред. В него дори може да се включат страни извън ЕС като Великобритания, Канада, Турция и Япония.
Според доц. Дойчев, за да настъпи реална промяна, е необходимо обществото не само да осъзнае връзката между корупцията и липсата на ефективно правосъдие, но и активно да изисква отговорност и прозрачност от институциите. Промяната ще стане възможна чрез обществен натиск, по-добро гражданско образование, ангажираност с политическия процес и насърчаване на лидери с визия и морална смелост. Само когато тези елементи заработят в синхрон, може да се очаква устойчива трансформация на системата. Още: Иван Сотиров за референдума на Радев: Глупав начин за политическо позициониране (ВИДЕО)
Гледайте целият разговор на Кънчо Кожухаров и доц. д-р Момчил Дойчев във видеото.