В последното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ водещият Калин Манолов и политологът и социолог доц. Теодор Дечев се фокусират върху един от най-горещите и поляризиращи дебати в съвременното българско общество – приемането на еврото. Темата се разглежда не просто като икономическо или политическо решение, а като цивилизационна дилема – за или против Европа, за или против модерната демокрация, за или против бъдещето.
Според анализа на доц. Дечев, инициативата на президента Румен Радев за провеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото е политическа маневра, инспирирана от външни сили, целяща институционализиране на едно разделение, което вече разяжда обществото отвътре – разлом между прозападна и проруска визия за бъдещето на България.
По мнението на политолога, действието на Радев напомня много на действията на Янукович в Украйна в навечерието на Майдана. И там, и тук, един президент с русофилски уклон саботира усилията за европейска интеграция, а зад тези действия прозират вдъхновители, чиято стратегическа цел е дестабилизация на страната. „Разломът е цивилизационен“, подчертава Дечев, „и минава напряко през цялото българско общество“. Още: Иван Сотиров за референдума на Радев: Глупав начин за политическо позициониране (ВИДЕО)
Актът на президента обаче не е изолиран. Манолов и Дечев обсъждат също и писмото, изпратено на 6 май до европейските лидери от група публични фигури, сред които Петър Волгин, Явор Дачков, Мартин Карбовски, Соня Момчилова, Виктор Папазов и Стоян Панчев. В него се изразяват съмнения в достоверността на данните на българската статистика за инфлацията и бюджетния дефицит, като се твърди, че евентуалното присъединяване на България към еврозоната не само ще разклати националната икономика, но и ще предизвика нова криза в самата еврозона – подобна на гръцката.
Според доц. Дечев, това писмо е част от една по-мащабна пропагандна кампания, целяща да подкопае доверието на обществото не само към ЕС, но и към самата идея за модернизация, интеграция и развитие. То представя влизането в еврозоната не като стъпка към икономическа и политическа стабилност, а като сравнима с гръцката криза заплаха – както за България, така и за Европа. Това писмо, според Дечев, е част от по-широка пропагандна операция, която цели да насади недоверие – не само към Европейския съюз, но и към самата идея за модерност и напредък.
Съществуващото недоверие в обществото – към институциите, към експертите, към науката – е плодородна почва за тези манипулации. Пропагандата е добре структурирана, многоетапна и охотно подхранвана от външни фактори. Всяка крачка на напредък се представя като заплаха, всяка промяна – като измама.
И докато България се готви за приемане на еврото, противниците на тази стъпка вече репетират нов политически спектакъл – с акцент върху „предадения народ“, „елитите, които не слушат“ и „фалшифицираните анкети“. Всичко това е подготвителен етап за бъдещи изборни амбиции и разклащане на доверието в парламентарната република. Още: Какво не казва Докладът за състоянието на отбраната и въоръжените сили (ВИДЕО)
Целият разговор на Калин Манолов и доц. Теодор Дечев гледайте във видеото.