Плащаме данъци до 28 декември

27 декември 2016, 08:38 часа • 1611 | прочитания

Данъци може да се плащат до 28 декември. През последните два работни дни на годината - 29 и 30 декември, банките няма да приемат за обработка бюджетни платежни нареждания. Това се посочва в указание на Министерството на финансите за годишното приключване на банковите сметки на бюджетните организации за 2016 г. Общините, както и всички бюджетни организации, също ще може да плащат данъци най-късно до 28 декември.

В последния работен ден за 2016 г. – 30 декември, бюджетните организации не могат да извършват плащания от левовите бюджетни сметки и левовите сметки за средства от Европейския съюз, гласят още указанията на МФ.

Средствата, които бюджетните организации са получили от централния бюджет, трябва да бъдат усвоени до 29 декември. Неусвоените пари трябва да бъдат възстановени в централния бюджет до 29 декември. А ведомствата, които не са успели да го направят, трябва да върнат парите най-късно до 31 януари 2017 г. В указанието на МФ специално е посочено, че не се разрешава средства, които трябва да се възстановят в централния бюджет, да се слагат на депозит от бюджетните организации. Освен това министерствата и ведомствата трябва да се въздържат от сключване на договори, предвиждащи авансово плащане, което не е в съответствие с добрата търговска практика и чието изпълнение няма да приключи в рамките на настоящата бюджетна година, посочват от МФ, предаде Стандарт нюз.

В края на годината касовата наличност на бюджетните организации в левове и валута трябва да бъде занулена, като за целта най-късно до 29 декември тя трябва да се внесе по съответната сметка на бюджетната организация. Касова наличност може да остане при извънредни причини като например постъпили в брой суми в последния работен ден на годината.

От МФ обръщат специално внимание на банките, че разпоредители с държавен бюджет като например държавни висши училища, не могат да теглят банкови заеми, освен в строго определени случаи, регламентирани в Закона за публичните финанси (ЗПФ) и Закона за държавния дълг. За да се ограничи поемането на дълг, от МФ препоръчват в случай на отправено от бюджетна организация искане за отпускане на заем, банката да изисква от нея да посочи съответното нормативно основание по ЗПФ, Закона за държавния дълг, Закона за общинския дълг и закона за държавния бюджет. В случай на неяснота дали бюджетната организация има право да изтегли заем, банката може да отправи запитване до МФ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес