Към днешна дата хранилището в Чирен е запълнено на 67% от техническия му капацитет и с темповете, с които в момента върви нагнетяването, има вероятност към края на октомври да постигнем целта, заложена в регламента на ЕС за 80% запълняемост. Това заяви в "Говори сега" по БНТ директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.
Още: "Гърците ни настъпват по пазарите": Спор в бранша за ваксинацията на овцете
Още: Времето до края на септември, 2025 година: Прогнозата на Николай Василковски
Той уточни, че летният сезон се използва за нагнетяване, а през зимния сезон Чирен подпомага потреблението на природен газ. "Считам, че този технологичен цикъл трябва да бъде спазван", заяви още Малинов.
По думите му Чирен влияе съществено върху целия енергиен микс.
"В момента техническият капацитет на хранилището преди плановете за разширяване позволява при форсмажорни обстоятелства да добиваме 4-4,5 млн. куб. метра на ден", обясни Малинов.
Още: Кой има имен ден днес, 15 септември 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 14 септември 2025 г.
Директорът на "Булгартрансгаз" смята, че България ще се справи с осигуряването на природен газ през зимните месеци.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 15 септември 2025 г. (понеделник)
Още: "Борим се срещу безхаберието": Плевен отново излезе на протест заради безводието
Още: Следващата седмица ще имаме акт 15 на гръцкия интерконектор