Мащерката (Thymus serpyllum) е популярна като бабина душица, буковица, чабрач и див босилек.
Този пълзящ храст съдържа множество издънки и стъбла и тесни елиптични сиво-зелени листа. Цветовете са светлочервени до тъмночервени, а когато цъфтят, имат приятен ароматен вкус и мирис. Вирее на сухи и слънчеви места, по ливади, пасища и скали. Много често се появява на по-големи групи по граници, по сухи горски ръбове, на слънчеви места без постоянна влага и сянка
Разнообразие от сортове мащерка
Още: Как лесно да си отгледате мащерка в градината
Съществуват голям брой сортове мащерка, най-известните от които са: Thymus serpylum Goldstream, издръжливо многогодишно вечнозелено пълзящо и полегнало растение. Листата са златистозелени и много ароматни. Thymus serpylum Lemon Curd е многогодишно, издръжливо пълзящо растение. Цъфти през лятото с бяло-розови цветове. Листата са яркозелени с интензивен лимонов аромат.
Thymus serpylum Lucy е издръжливо многогодишно пълзящо растение, което рядко цъфти, а цветовете са бледорозови и малко на брой. Листата са малки и зелени. Идеалнa е за употреба в готвенето и има отлични антибактериални и противогъбични свойства. Thymus herbaе издръжливо многогодишно вечнозелено растение, което расте до височина 2 м и ширина 20 см. Цветовете са розови и цъфтят през лятото. Листата са малки с аромат на кимион, така че може да се комбинира със задушени зеленчуци и месо.
При отглеждане от семена се отглежда само обикновена и дива пълзяща мащерка. Засейте в началото на пролетта върху плитък субстрат в контейнери. Топлината отдолу трябва да е около 15 до 21°C. Не е необходимо да се полива обилно, защото може да се разболее при висока влажност. Пресадете в градината на разстояние от 25 до 40 см в началото на пролетта или началото на лятото, когато растенията са достатъчно развити.
Какви странични ефекти може да има чаят от мащерка?
При отглеждане на резници, млади зелени резници с дължина от 5 до 8 см се вземат в началото на пролетта или лятото. Засажда се в субстрат от кора, торф и чакъл. Младите растения трябва да бъдат защитени през зимата. Те се пресаждат на открито следващата пролет. Пълзящата мащерка може да се раздели през пролетта или есента. Възможни вредители по мащерката са листните въшки. За защита се използва течен градинарски сапун.
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Мащерката трябва да се отглежда в бедна, добре дренирана почва с много слънце. Предпочита суша и място, защитено от вятър и влага през зимата. Мащерката трябва да се сее, когато опасността от слана е отминала. Растенията трябва да се подрязват след цъфтежа , за да се стимулира растежът. Всички сортове мащерка могат да се отглеждат в саксии. Изисква много малко поливане, а лятното подхранване трябва да е от време на време. Саксиите трябва да се поставят на слънце, за да се увеличи ароматът . След цъфтежа растението също трябва да се подреже. Реколтата може да се събира през цялата година, тъй като растението е вечнозелено. За да се съхраняват листата, те трябва да се берат преди цъфтежа. Листата се сушат или се поставят в оцет или олио.
Антиоксидант и антисептик
Много е добрa за храносмилането и помага за разграждането на мазни храни. Идеалнa е за приготвяне на бульони, яхнии и маринати. Може да се добавя към супи, сосове и пълнежи. Подходящa е за консумация с птици, миди и дивеч.
Използва се за приготвяне на много лекарства за кашлица. Етеричното масло от мащерка има отлични антисептични свойства. Използва се за приготвяне на вода, вода за уста и лекарства против кипене. Използват се горната част на растението, в разцвет, и листата, тъй като съдържат най-много масло, флавоноиди, танини и тимол. Приготвенa като чай, мащерката помага за лечение на настинки, дрезгавост, синузит, болки в гърлото и бронхит. Чаят може да се използва и за гаргара или изплакване на устата.
Още: Кои билки ни помагат да запазим силна памет в годините?
Етеричното масло има антибактериални, антиоксидантни и противогъбични свойства. Чаят може да се използва като храносмилателен тоник и средство за махмурлук . Мащерката, самостоятелно или в комбинация с розмарин като чай, е отлично средство за главоболие и други нервни проблеми.
За да приготвите чай за успокояване на кашлица, вземете една до една и половина чаени лъжички мащерка на чаша и залейте с гореща вода. Оставете да престои пет минути, прецедете и изпийте. Пийте по една чаша чай три пъти на ден.
Още: Как правилно се приготвя чаят от мащерка - лек за десестки болести
Оцет от мащерка
Оцетът от мащерка се използва в готвенето. За приготвянето му ще ви трябват: 10 грама мащерка и 0,5 л винен или ябълков оцет. Билката трябва да се смачка леко, половината от оцета трябва да се загрее, но не да се оставя да заври. Изсипете оцета върху пасираното растение, след което продължете да пасирате отново и оставете да се охлади. Добавете останалия оцет към сместа, разбъркайте и след това изсипете в бутилка с широко гърло. Поставете бутилката на перваза на прозореца с много слънчева светлина и я разклащайте ежедневно през следващите 15 дни. Може да се съхранява както е или да се прецеди и да се добави стръкче мащерка към оцета.