Столетниците, някога смятани за рядкост, са станали нещо обичайно. Всъщност те са най-бързо нарастващата демографска група от световното население, като броят им се удвоява приблизително на всеки десет години от 70-те години на миналия век.
На 100 години и сервира напитки: Ето я най-възрастната барманка (ВИДЕО)
Колко дълго могат да живеят хората и какво определя дългия и здравословен живот, е от интерес, откакто знаем. Платон и Аристотел са обсъждали и писали за процеса на стареене преди повече от 2300 години.
Стремежът към разбиране на тайните на изключителното дълголетие обаче не е лесен. Той включва разплитане на сложното взаимодействие между генетичната предразположеност и факторите, свързани с начина на живот, и как те си взаимодействат през целия живот на човек.
Още: В тази държава столетниците са норма, а не изключение - каква е тайната им?
Сегашното ни проучване, публикувано в GeroScience, разкри някои често срещани биомаркери, включително нивата на холестерол и глюкоза, при хора, които живеят над 90 години.
Деветдесетгодишните и столетниците отдавна са обект на силен интерес от страна на учените, тъй като могат да ни помогнат да разберем как да живеем по-дълго и може би как да остареем в по-добро здраве. Досега проучванията на столетниците често са били с малък мащаб и са се фокусирали върху избрана група, например, с изключение на столетниците, които живеят в домове за възрастни хора.
В коледната нощ: Почина един от най-възрастните хора в света
Например, проучването установи, че генетичната вариация, свързана с кръвна група 0, е по-често срещана при столетници, отколкото в контролната група на проучването, което означава, че има малко повече столетници с кръвна група 0 в сравнение с хора с типична продължителност на живота. Предишни проучвания са установили, че хората с кръвна група 0 имат по-нисък риск от коронарна болест на сърцето и рак, и имат по-ниски нива на холестерол от хората с други кръвни групи.
Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Друг генетичен вариант в гена CDKN2B изглежда играе роля в това дали клетките продължават да се делят или спират да се делят. Като се има предвид, че спирането на клетъчното делене, наречено стареене, се смята, че допринася за стареенето, наличието на генна вариация, която намалява стареенето на клетките, може да бъде фактор, който допринася за успешното стареене
Още: 9-те стълба на системата Ханасаки за по-дълъг и здравословен живот
Проучването установи, че някои варианти в гените ABO, CDKN2B, APOE и SH2B3 са по-често срещани при столетници, отколкото при хора с типична продължителност на живота. (Възрастните в Съединените щати имат средна продължителност на живота от около 79 години, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.)
„Има сравнително силен генетичен компонент за това да станеш столетник и ние искаме да разберем какъв е той“, каза изследователят на изследването Стюарт Ким, професор в катедрата по биология на развитието и генетика в университета Санфорд. „Започваме да разплитаме мистерията“ защо някои хора остаряват толкова успешно в сравнение с нормалната популация, каза Ким