Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парите не достигат: как пестят в Китай, заради беднотия (СНИМКИ)

29 ноември 2024, 09:30 часа • 3221 прочитания

„Днешното предизвикателство: да изкарам цял ден в Шанхай само с десет юана за храна“, казва един инфлуенсър във видео в китайската онлайн мрежа Сяохоншу. Десет юана се равняват на около 1,30 евро.

Десет цента отиват за закуската – четири малки вегетариански кюфтенца. Обядът той си приготвя сам, а необходимите зеленчуци е купил на пазара срещу 80 цента. За вечерята обаче не остават почти никакви пари. В един ресторант взима само купичка с варени зеленчуци и си добавя към него ориза, който му е останал от обяд.

Видеата, показващи екстремни опити за спестяване, се гледат от милиони хора в мрежата и явно засягат една чувствителна струна в душите на младите китайци, пише германската обществена медия АРД.

Още: Китай въвежда безвизов режим за българските граждани

След края на пандемията от коронавирус китайската икономика се съвзема твърде мудно. Вътрешното потребление е слабо, хората предпочитат да пестят, вместо да пазаруват, пояснява медията. „Растежът на икономиката се забави, а липсват и работни места за младите хора“, казва 34-годишният Би Анг от Шанхай. Младежката безработица в Китай е висока – по официални данни е близо 18%, но реално вероятно е доста по-висока.

Готвят си сами, не ходят на ресторант

Би Анг напоследък живее много по-пестеливо, отколкото преди години. „От 2 години правя обикновено ям скромно вкъщи, вместо да ходя в ресторант или да поръчвам храна по куриер. Освен това следя в интернет за всички намаления и промоции, които правят магазините, а има и ресторанти, които предлагат менюта за по 10 юана“.

Все повече млади хора посещават обществените кухни, каквито има например в Шанхай. Това са ресторанти, които получават субсидия от държавата и предлагат храна на достъпни цени. От две години броят на тези заведения расте, а много хора си поръчват там и храна за вкъщи.

Още: Защо китайците са най-многобройният народ през последните 3000 години?

Много китайци вече пестят както от дрехи, така и от храна, добавя млада жена. Преди тя е давала по 10 евро за един обяд, а сега се ограничава до половината от тази сума, защото все повече си прави сметката, когато пазарува – за кафе например ходи в по-евтините магазини, защото е видяла, че няма нужда да е непременно от най-скъпото място.

„Икономиката е в лошо състояние“

Наемите също са скочили, особено в големите градове като Шанхай. Мнозина си мечтаят да живеят в милионната метрополия. 21-годишният Уан Жи, който наскоро е завършил архитектура, се е преселил там, но не намира работа като архитект. И той не е единственият с този проблем, отбелязва АРД. Близо 12 милиона висшисти излизат от университетите всяка година, но остават извън пазара на труда, поради липса на работни места.

Снимка: iStock

Младият мъж разказва пред германската медия, че първо е кандидатствал за работа като сервитьор в един ресторант и като продавач, но без успех. Сега работел като треньор по баскетбол и изкарвал малко над 500 евро на месец – от тези пари обаче трябва да плаща и скъпия наем в Шанхай, поради което му се налага да пести от храната.

Сред младите китайци са много популярни промоциите на стоки в интернет, както и в супермаркетите. В един дискаунтър например има готови храни, които от 3 часа през нощта нататък се предлагат с намалени цени.

„Намалените цени са за стоки с изтичаща годност, но ние сме сигурни, че те все още могат да се консумират без риск за здравето. Затова ги купуваме“, казва един 30-годишен мъж и глава на семейство. „Икономиката сега е в лошо състояние, аз вече съм женен, имам дете, а и второто е на път, затова много внимавам за какво харча парите си“, казва той пред АРД.

Източник: Ева Ламби-Шмит (АРД) - "Дойче веле"

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес