Представителите на т.нар. „Тройка” – ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), настояват да отпадне системата за автоматичното повишаване на заплатите за гръцките работници при натрупването на определени години трудов стаж, съобщи вестник „Катимерини”.
Още: Руслан Баждеков: Нужни са поне 3 поколения за да се отървем от руското влияние (ВИДЕО)
Още: Служебният министър отговори има ли опасност за България от петролния разлив в Черно море
По данни на изданието правителството в Атина ще разгледа и въпроса за минималната заплата, след като през миналата година отстъпи под натиска на международните кредитори и се съгласи минималното заплащане да бъде намалено до 586,08 евро месечно.
Съгласно сегашното трудово законодателство работниците, които получават минимална работна заплата, на всеки три години получават автоматично повишение от 58,61 евро месечно.
В същото време гръцките банки започнаха френетично лобиране в организациите, стоящи зад спасителната програма на страната, в опит да се облекчат условията, наложени на тяхната рекапитализация, и да се избегне пътното им национализиране, пише „Файненшъл таймс”.
Още: КНСБ: С над 43% е поскъпнал хлябът от 2021 г. досега
Още: Времето утре - 14 януари 2025 г.
Съгласно условията за спасителния заем за Гърция в размер на 172 милиарда евро, подкрепени от „Тройката”, 27 милиарда евро ще бъдат инжектирани в най-големите четири кредитори в Гърция, като допълнителни 2.5 милиарда ще бъдат предоставени на инвеститори от частния сектор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стартира месечна поредица от събития „Научно кафене в Халите“
Още: Монтират разделителни колчета в ловешкия участък на пътя София - Варна
Оказва се трудно обаче привличането на пари от частния сектор, като се вземе предвид крайния срок – април, и капиталовите оценки, разглеждани от някои анализатори като нереалистични. Четирите най-големи банки заедно държат отрицателен собствен капитал в общ размер на 8 милиарда евро на фона на възпиращите фактори за инвеститорите да инжектират свеж капитал.
„Новите инвеститори не са склонни да плащат за вчерашни загуби”, заяви Никос Карамузис, заместник-изпълнителен директор на „Юробанк”. „Ако искате да привлечете частен капитал, трябва да преразгледате условията”, посочи той.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: БХК призова Сарафов да не бъде избиран за главен прокурор
Още: В 300 пощи ще се подават данъчни декларации за доходите