Коклюшът, известен още като магарешка кашлица, е бактериална инфекция, която може да бъде особено опасна за бебета и малки деца. Случаите в последните месеци в САЩ се увеличават, а това е притеснителна тенденция, за която предварително трябва да се подготвим и тук, в Европа. През 2025 г. в САЩ вече са регистрирани 8 485 случая. Това е двойно в сравнение с 4266 случая през същия период на 2024 г. Подобно на морбили, което също се разпространява в безпрецедентни размери, коклюшът,може да бъде предотвратен чрез безопасна и ефективна ваксина.
Но с нарастването на антиваксърските настроения и съкращаването на имунизационните услуги, през последните две години процентът на ваксинираните срещу коклюш деца е намалял. "The Conversation" помоли епидемиолога Анет Реган да обясни защо коклюшът е станал толкова разпространен и как семействата могат да се предпазят от болестта.
Още: Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?
Какво представлява коклюшът и защо е опасен?
Снимка: iStock
Коклюшът е ваксинопредотвратимо заболяване, което се причинява от бактерията Bordetella pertussis. Изследователи от Франция идентифицират за първи път бактерията B. pertussis през 1906 г. Смята се, че първата регистрирана епидемия от коклюш е възникнала в Париж през 1578 г.
Инфекцията може да причини остро респираторно заболяване, характеризиращо се с тежка и спазматична кашлица. Класическият симптом на коклюш е звукът "уууууу", предизвикан от човек, който се опитва да диша по време на силна кашлица, пише "Science Alert".
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Как се сравняват случаите от 2024 и 2025 г. с тези от минали години?
Снимка: iStock
По време на пандемията COVID-19 в периода 2020-2022 г. случаите на коклюш са били по-малко от обичайното. Възможно е това да е било резултат от ограничените социални контакти, дължащи се на социално дистанциране, носене на маски, затваряне на училища и мерки за блокиране, които са намалили разпространението на болестта като цяло. През последните две години обаче случаите на коклюш надхвърлят стойностите отпреди пандемията.
Още: Кога започваме да отделяме храчки без кашлица?
През 2024 г. местните и щатските агенции за обществено здраве са докладвали на Центровете за контрол и превенция на заболяванията 35 435 случая на коклюш - процент, пет пъти по-висок от 7063 случая, докладвани през 2023 г., и почти два пъти по-висок от 18 617 случая, докладвани през 2019 г. преди пандемията.
Между октомври 2024 г. и април 2025 г. най-малко четирима души в САЩ са починали от коклюш: две бебета, едно дете в училищна възраст и един възрастен.
Защо се увеличават случаите на коклюш?
Снимка: iStock
Въпреки че ваксините са довели до драматичен спад на инфекциите с коклюш в САЩ, честотата на заболяването се увеличава от 90-те години на миналия век, с изключение на кратък спад по време на пандемията COVID-19.
Преди началото на рутинната ваксинация на децата срещу коклюш през 1947 г. честотата на заболяването се е колебаела между 100 000 и 200 000 случая годишно. С въвеждането на ваксините броят на случаите спада под 50 000 годишно до края на 50-те години на миналия век и под 10 000 годишно в края на 60-те години. През 1976 г. те достигат най-ниската си стойност от 1010 случая.
От 80-те и 90-те години на миналия век обаче в САЩ и няколко други държави се наблюдава постоянно възобновяване на случаите на коклюш, които от 2003 до 2019 г. надхвърлят 10 000 случая в САЩ всяка година. По време на пандемията те отново спаднаха. Няма едно-единствено обяснение защо напоследък случаите се увеличават, но вероятно за това допринасят няколко фактора. Първо, коклюшът естествено се проявява в циклични епидемии, които достигат своя пик на всеки две до пет години.
Още: Епидемиолог: Коклюш е опасен при неваксинираните деца
Възможно е САЩ да са се насочили към един от тези пикове след период на ниска активност между 2020 и 2022 г. Въпреки това някои учени отбелязват, че увеличението на случаите е по-голямо от това, което би се очаквало по време на обичайния пик.
Ваксината е променена
Снимка: Getty Images/Guliver
Някои учени отбелязват, че това очевидно възраждане корелира с промяна във вида на ваксината, използвана при децата. До 90-те години на миналия век ваксината срещу коклюш е съдържала цели, убити клетки на бактериите B. pertussis. Цялостната клетъчна ваксина може да стимулира дълготраен имунен отговор, но също така е по-вероятно да предизвика треска и други ваксинални реакции при децата.През 90-те години на миналия век националните програми за ваксини започнаха да преминават към ваксина, която съдържа пречистени компоненти на бактериалната клетка, но не и цялата клетка. Някои учени вече смятат, че въпреки че тази частично клетъчна ваксина е по-малко вероятно да предизвика висока температура при децата, тя осигурява защита за по-кратко време.
Смята се, че имунитетът след ваксинация с цяла клетка продължава 10-12 години в сравнение с три до пет години след ваксинация с частична клетка. Това означава, че хората могат да станат податливи на инфекция по-бързо след ваксинацията.
Процентът на ваксиниране също не е толкова висок, колкото би трябвало да бъде, и е започнал да спада при децата от 2020 г. насам. В САЩ процентът на децата в детските градини, които са в крак с препоръчаните ваксини срещу коклюш, е намалял от 95% през учебната 2019-20 г. до 92% през учебната 2023-24 г. Още по-малко подрастващи получават бустерна доза.
Още: Как да преборим пристъп на кашлица през нощта
Как хората могат да защитят себе си и семействата си?
Снимка: iStock
Рутинната ваксинация на децата, започваща в кърмаческа възраст, последвана от бустерни дози при юношите и възрастните, може да помогне за поддържане на висок имунитет.
Експертите по обществено здраве в САЩ препоръчват децата да получат пет дози ваксина срещу коклюш. Според препоръките те трябва да получат първите три дози на 2, 4 и 6-месечна възраст, а след това две допълнителни дози на 15-месечна и 4-годишна възраст, като целта е да се осигури защита до ранна юношеска възраст.
Кърмачетата на възраст под 6 седмици не са достатъчно големи, за да получат коклюшна ваксина, но са изложени на най-голям риск от тежко заболяване от коклюш. Ваксинацията по време на бременност може да осигури защита от раждането поради антителата, които преминават от майката към развиващия се плод.
Много страни, включително САЩ, вече препоръчват на жените да получат една доза коклюшна ваксина между 27-ата и 36-ата седмица на всяка бременност, за да предпазят бебетата си.
Снимка: iStock
За да се поддържа защитата срещу коклюш след детството, се препоръчва бустерна доза коклюшна ваксина за юноши на 11-12-годишна възраст. В САЩ се препоръчва на всички възрастни да получат поне една бустерна доза. Тъй като имунитетът намалява с времето, хората, които са в контакт с бебета и други високорискови групи, като болногледачи, родители и баби и дядовци, може да имат полза от допълнителни бустерни дози. Когато е възможно, се препоръчва бустерна доза и за възрастни на 65 и повече години.
Проучванията за безопасност на ваксините през последните 80 години са доказали, че ваксината срещу коклюш е безопасна. При около 20-40% от ваксинираните бебета се наблюдават локални реакции, като болка, зачервяване и подуване на мястото на ваксинация, а при 3-5% от ваксинираните бебета се наблюдава ниска температура. По-тежките реакции са много по-редки и се проявяват при по-малко от 1% от ваксинираните бебета.
Ваксината е и много ефективна: През първата година след поставянето на всичките пет дози коклюшна ваксина 98% от децата са защитени от коклюш. Пет години след петата доза 65% от ваксинираните деца остават защитени. Бустерната ваксинация по време на юношеството предпазва 74% от тийнейджърите от коклюш, а бустерната ваксинация по време на бременността предпазва 91% до 94% от имунизираните бебета от хоспитализация поради коклюш.