Колумбия съобщи във вторник, че е конфискувала 116 тона кокаин при съвместни военни операции със страните от Америка и Европа, съобщи АФП.
Още: "Започва Златния век": Тръмп се хвали със законопроекта си за данъчни съкращения
Наркотиците са иззети между 15 май и 30 юни при въздушни и сухопътни операции и във водите на Карибите, Тихия океан и Атлантическия океан, съобщиха властите. Общо бяха арестувани 539 души от различни националности, а 69 катера, три полупотопяеми подводници и пет самолета бяха заловени.
"Координираната, многостранна борба, въплътена в операция "Орион", фаза седма, е резултат от способността на всички страни да разберат, че заедно можем да бъдем по -ефективни в борбата с трафика на наркотици", каза президентът Иван Дуке.
В операция „Орион“, която започна през 2018 г., участваха Колумбия и 38 други държави в Америка и Европа. Участваха войски от Германия, Аржентина, Бразилия, Канада, Чили, Коста Рика, Еквадор, САЩ, Испания, Франция, Холандия, Панама, Парагвай и Перу, наред с други страни.
Още: СЗО призова за огромно увеличение на акцизите върху цигари, алкохол и захарни изделия
Още: Тръмп потвърди: Няма напредък по разрешаването на войната в Украйна
Колумбия е най -големият производител на кокаин в света, пред Перу и Боливия. Според Организацията на обединените нации миналата година Колумбия е имала 143 000 хектара нелегални насаждения от кока с капацитет за добив на 1228 метрични тона кокаин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И Камарата на представителите прие "Големия красив закон" на Тръмп
Още: Тръмп поиска бърз мир, Путин не отстъпва от целите си, пак говори за "причините за конфликта"
Дуке, който е на власт от 2018 г., направи борбата с трафика на наркотици приоритет и стартира план за намаляване до 2023 г. наполовина на плантациите с кока - които достигнаха рекордните 171 000 хектара през 2017 г.
В скорошен доклад на ООН се посочва, че почти половината от колумбийските плантации на кока през 2020 г. са били в защитени зони като национални паркове или местни резервати.
Голяма част от тях се намират в неспокойната гранична зона с Венецуела, където действат въоръжени групи и наркотрафиканти. Съединените щати, основната сила, финансираща войната с наркотиците, са основният потребител на колумбийския кокаин.
Още: 14 милиона са застрашени от смърт след закриването на USAID
Още: Стрелба пред ресторант в Чикаго, има много ранени