Най-богатият човек в света Илон Мъск стартира анкетата си за създаването на нова партия в своята социална мрежа на националния празник на САЩ Деня на независимостта, а 65% от гласувалите отговориха с "Да". Самият Мъск обаче, тъй като е роден в Южна Африка, няма да може да се кандидатира на бъдещи президентски избори, тъй като кандидатите трябва да са родени в Съединените щати. Това пише френският в. "Либерасион", една от многобройните медии, за които днес централна тема е регистрацията на политическата формация на предприемача.
Двамата милиардери Мъск и Тръмп доскоро бяха съюзници, докато не влязоха в зрелищно противопоставяне през май, заради проектобюджета на Тръмп, припомня френското издание.
Съюзници на Тръмп се опасяват, че новата партия може да раздели републиканците, пише британският в. "Телеграф". Самият президент на САЩ заяви, че Мъск "е извън контрол", като разкритикува идеята му.
Още: Мъск подаде документи за регистрация на партията си и обеща "голяма веселба"
6 предизвикателства пред Мъск
Създаването на нова партия е едно, но превръщането ѝ в истинско движение е съвсем различна тема, отбелязва в. "Вашингтон пост", като посочва шест предизвикателства пред новата партия "Америка".
На първо място, изборите в САЩ се водят на принципа "победителят взема всичко", което затруднява участието на партии, различни от Републиканската и Демократическата. В същото време правилата за допускане до изборите варират в различните щати.
На второ място, в исторически план трети партии никога не са се представяли добре на американски президентски избори. Последният такъв случай е от 1968 година, когато третият кандидат печели в пет американски щата.
Още: Американците трябва да си върнат свободата: Мъск обяви създаването на своя партия
На трето място, не е ясно какъв ще е обхватът на дейността на партията и каква стратегия ще използва Мъск, като се вземе предвид, че е малко вероятно кандидатите му да спечелят. В същото време самият Мъск е получил много правителствени поръчки, което подкопава способността му да представлява либертарианците в САЩ.
На четвърто място, Мъск казва, че иска да спечели гласовете на избирателите, чиито позиции са между тези на двете водещи партии - но не е ясно дали те имат достатъчно единство, за да съставят нова партия.
На пето място, той ще има нужда от политически съюзници, докато влиянието му сред републиканците изглежда отслабва. Съюзникът на Тръмп Джеймс Фишбек вече заяви, че сформира комитет за политическо действие, чиято цел ще бъде да отслаби ефекта от политическите действия на Мъск, отбелязва американското издание.
И на шесто място, стои въпросът за търпението на самия Мъск. Той може да трябва да преглътне някои загуби, преди да започне да постига успехи. А през последните месеци той изпраща противоречиви сигнали по въпроса колко от парите си планира да харчи за политика, отбелязва "Вашингтон пост".