Федерален съдия на САЩ издаде предварителна заповед, с която забранява на Министерството на отбраната да наказва военноморския персонал, който отказва да се ваксинира срещу коронавирус, съобщава „Вашингтон пост“.
Още: CNN: Ударите не са унищожили ядрената програма на Иран
Още: Марк Рюте няма никакви съмнения в ангажимента на Тръмп към колективната отбрана на НАТО
Решението е взето, след като през ноември организацията с нестопанска цел First Liberty Institute подаде съдебен иск срещу президента на САЩ Джо Байдън, министъра на отбраната Лойд Остин, министъра на военноморските сили Карлос дел Торо и Министерството на отбраната от името на 35 военнослужещи и трима резервисти във връзка със заповедта за задължителна ваксинация. Военнослужещите поискаха да бъдат освободени от ваксинация по религиозни причини без заплаха от последващо уволнение.
Според окръжния съдия Рийд О'Конър пандемията не дава право на правителството да нарушава свободите, които има всеки американец, и военнослужещите имат право да избягват ваксинация по религиозни убеждения.
"Загубата на религиозни свободи е по-голяма от предстоящите щети за флота... Дори най-тежките обстоятелства не могат да оправдаят загубата на конституционни права", цитира вестникът думите на съдията.
Още: "Как да се облечем за Третата световна война" и други вайръл трендове в социалните мрежи (ВИДЕО)
Още: Тръмп се похвали: Рюте го поздравил за "решителните действия" в Иран
Говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви, че Министерството на отбраната е запознато със съдебната заповед и я разглежда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На път към Хага: Тръмп се изказа за член 5 от Северноатлантическия договор (ВИДЕО)
Още: Тръмп се похвали: Номиниран е за Нобелова награда за мир заради войната между Иран и Израел
На 25 август министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин нареди незабавно да започне пълна ваксинация на всички американски военнослужещи срещу COVID-19. Войниците се считат за напълно ваксинирани две седмици след прилагане на втория компонент на двуфазната ваксина за COVID-19 или две седмици след прилагане на единична доза от еднофазната ваксина. В средата на октомври Военноморските сили на САЩ обявиха, че военнослужещите, които не преминат пълна ваксинация срещу коронавирус до 28 ноември, ще бъдат уволнени. Крайният срок за пълното ваксиниране на резервистите от Военноморските сили беше 28 декември.