Когато турците гласуват: Пълната сигурност на Ердоган зависи от първия тур
Всъщност Ердоган дойде на власт най-вече благодарение на банковата и валутната криза от 2000-2001 година, когато турците свалиха тогавашното некомпетентно правителство. Днешната ситуация поне отчасти напомня на онзи момент. И тогава лирата драматично изгуби от стойността си спрямо долара, за хората всичко стана много скъпо, а фирмите не можеха да обслужват доларовите си кредити. Същата опасност съществува и сега, защото турските компании изплащат кредити в размер на общо 250 милиарда долара. Тази сума представлява една четвърт от годишния БВП на Турция.
Една от по-дълбоките причини за кризата от 2000-2001 беше вездесъщата корупция, най-вече в държавния банков сектор. Според експерти, корупцията е важен елемент и от „системата Ердоган", макар че след предишната криза банките бяха сериозно санирани и днес функционират много по-добре. Независимо от това опасността от срив на турската икономика е сериозна. Това е и една от причините за решението на Ердоган да изтегли с година и половина изборите за президент, които трябваше да се проведат чак през есента на 2019.
Но лошите новини от стопанския сектор не означават автоматично, че Ердоган ще изгуби изборите. Много от неговите привърженици направо го боготворят. Според допитванията, 42 процента от турците вярват на твърдението му, че причина за сегашната криза е не неговата икономическа политика, а някакъв международен заговор. Близките до правителството медии анализират ситуацията с повече нюанси. Те твърдят, че кризата се дължи на процесите в световен мащаб, но също оправдават правителствената политика. Това обяснение отчасти е вярно, защото доларът и еврото наистина стават все по-силни за сметка на валутите на по-слабо развити държави.
За да има пълна сигурност, Ердоган трябва да спечели още на първия тур на президентските избори. Успоредно с това в сила ще влезе и новата конституция, която Ердоган успя да прокара на референдум с минимално мнозинство от 51,8%.
Подобен резултат обаче той едва ли ще получи на тези избори. Дори най-оптимистичните допитвания не прогнозират такъв процент за президента. Според последните анкети, Ердоган ще вземе около 43%. И то въпреки обстоятелството, че почти всички медии са в неговите ръце, а много хора не смеят открито да говорят за политическите си предпочитания.
Въпреки това опозицията има сериозен проблем: неспособността на партиите да се обединят против Ердоган. Мухарем Индже от Народнорепубликанската партия, която има светска и социалдемократическа ориентация, и по-скоро консервативно настроената Мерал Акшенер от новооснованата „Добра партия" са двама силни кандидати, които събират за своите партии по около 20% подкрепа. Това означава, че някой от тях може да отиде на втори тур, ако Ердоган не получи повече от 50% от гласовете. Но конкуренцията между Индже и Акшенер сякаш е дори по-остра, отколкото между всекиго от тях и Ердоган", коментира още немското издание.
Снимки: Getty images/Guliver
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:
САЩ трябва да накарат Украйна да преглътне примирие с Русия, зоват от Китай
Разнобой между Зеленски и Залужни? Умората от конфликти ражда кавги в Украйна
Слабото място на Путин и Русия: Натовски генерал обясни как да бъде ударено (ВИДЕО и СНИМКИ)
Хунтата в Нигер отвръща на удара - отваря пътя за африканската миграция към Европа
Анализ на Зеленски: Дори войната да приключи - Русия пак ще ни атакува щом се възстанови
"Ура, ще бъде ядрена война": Бъдещето, подготвено от Путин от първа ръка (ВИДЕО)
Електронната война: Руска "стена" спира украинските дронове
F-16 за Украйна: Какво оръжие и кой изтребител ще противопостави Русия? (ВИДЕО)
Западното лицемерие: Украйна не трябва да губи, Русия не трябва да печели
Наближава ли настъпление на Русия? Полски генерал с прогноза
Редактор:
Румен Скрински
Етикети: Реджеп Ердоган турски избори гласуване нагласи