Президентът на Франция Еманюел Макрон е отворен за руския план, който предвижда мораториум върху използването на ядрени ракети със среден обсег. Това става ясно от негово писмо до руския президент Владимир Путин, с което разполага редакцията на германския национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung. Коментарът на изданието е, че за пореден път лидерът на Париж демонстрира разграничаване от партньорите си в НАТО, съобщи агенция Фокус.
В текста се подчертава, че Макрон има готовност да обсъди предложението на Москва по ключовия въпрос за ядрената сигурност на Европа. След изявленията за „мозъчната смърт" на НАТО, Макрон, който в рамките на деня приема генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг за преговори в Елисейския дворец, за втори път поставя под въпрос консенсуса сред членовете на военната организация на Запада, отбелязва изданието.
Предложението от Кремъл заслужава да бъде „разгледано“, твърди Макрон в писмото, изпратено на 23 октомври чрез дипломатически кръгове в Брюксел. За тази цел президентът на Франция предлага двустранни и многостранни дискусии с всички държави, които имат резерви относно специфичното съдържание на руския мораториум. Той изрично подчертава, че трябва да бъдат установени „надеждни, стабилни и реципрочни мерки".
Членовете на НАТО вече отхвърлиха руското предложение. Столтенберг многократно описа мораториума като „неприемлив“. Страните от Алианса са категорични, че Москва е нарушила Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО) чрез разполагането на оръжейни системи и разработването на ракетата 9M729.
САЩ излязоха от ДРСМО в началото на февруари тази година. Франция и Германия изразиха съжаление за развитието на ситуацията. Макрон веднага се възползва от възможността да предупреди за заплахата от ядрена надпревара за сметка на Европа. За първи път в средата на август той направи публично предложение за участие на Русия в нова европейска архитектура на сигурността. В кампанията си през ноември 2016 г. Макрон увери, че се стреми към „независима европейска политика“ спрямо Русия, която няма да бъде продиктувана от американските идеи. „Трябва да преосмислим отношенията си с Русия", написа тогава той. След изтичането на ДРСМО, Макрон изчака подходящото време за политическата инициатива. През лятото той покани Путин в резиденцията си на Лазурния бряг.
Тук нещата са по сложни. Все по честото заиграване на Турция с Русия е сериозен проблем. За да излезе НАТО от "мозъчна смърт" трябва някой да я завърне. Този "някой" обаче трабва първо да ѝ спечели доверието, за да се сближат и тогава да действа. Ако успее, ще има най голяма полза от всички останали, защото Турция е голям пазар, а отношенията им ще са най близки.
2 Коментара
Кафене