Защо името Република Северна Македония далеч не е гарантирано?

5517
Защо името Република Северна Македония далеч не е гарантирано?
Снимка: БГНЕС

Вчера македонските депутати започнаха да обсъждат предложение за промяна на името на страната, за уреждане на десетилетия спор с Гърция и отваряне на пътя към членство в НАТО и ЕС. Преминаването към "Република Северна Македония" далеч не е гарантирано, тъй като включва четири конституционни изменения и изисква подкрепата на две трети от 120-членния парламент.

Управляващата коалиция, ръководена от социалдемократите, сама по себе си няма тези числа, но висш представител на партията заяви, че те са "осигурили 80 или повече от гласовете", необходими за одобряването на промяната на името.

"Очакваме, че гласуването ще се проведе в петък", заяви Александър Кирачовски пред журналисти.

Ако промяната премине, Атина обеща да вдигне ветото си върху опитите на Скопие да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.

Гърция блокира този път, откакто Македония се е отделила от бивша Югославия през 1991 г., тъй като, казва Атина, името Македония трябва да се прилага единствено към собствената ѝ северна провинция.

За гърците Македония предизвиква национална гордост като люлка на древната империя на Александър Велики - наследство, което те ревниво пазят.

Около 200 македонски националисти, които се противопоставиха на промяната на името като предаване на гръцкия натиск, организираха мирен протест пред парламента, сформиран от националистическа група, наричаща себе си "Твърдокорни", т.е. "Хардлайнери".

Водещи фигури в опозиционната дясна партия ВМРО-ДПМНЕ, която беше на власт до 2017 г., се борят срещу промяната в парламента и на уличните митинги.

Подсладител за амнистия

Въпреки че през септември консултативният референдум в Македония подкрепи промяната на името с 90 процента от гласовете, критиците отхвърлиха резултатите като невалидни, тъй като гласуваха под една трета от избирателите.

"Сега е моментът депутатите да изразят своите възгледи, но аз вярвам, че ще има мнозинство от две трети, за да завършим процеса", заяви в сряда премиерът Зоран Заев.

Провал на първото заседание от дебатите за промяната на името на Македония

Първото заседание от серията дебати за промяната на конституцията на Македония очаквано завърши с провал. Депутатите от двете опозицион...

Заев не разполага с необходимото две трети парламентарно мнозинство дори с подкрепата на съюзниците си от етническите албански партии.

Те се нуждаят от някои депутати от ВМРО-ДПМНЕ да ги подкрепят, както се случи при парламентарните избори, започнали процеса през ноември. По този повод те освободиха трима националистически депутати, задържани заради ролята си в сблъсъка през април 2017 г. в парламента, когато няколко депутати, включително Заев, бяха нападнати.

През декември правителството допълнително подслади сделката, като прие закон за амнистията за протестите. От 25-те души, които се възползваха от това досега, четирима са депутати от ВМРО-ДПМНЕ. Но дори ако Македония одобри промяната на името, тя трябва да бъде разрешена от гръцкия парламент.

Заев сключи сделката с гръцкия премиер Алексис Ципрас, но Ципрас също се радва на крехко парламентарно мнозинство със 153 депутати в 300-местния парламент.

За да усложни още повече нещата, коалиционният партньор и министър на отбраната Панос Каменос, лидер на по-малка партия, се противопоставя на сделката и заплашва да подаде оставка.

Заев отстъпи пред част от исканията на албанците

Македонският премиер Зоран Заев е приел да направи промени в Преамбюла на конституцията и на конституционния закон, съобщава македонски...

Изнудване и заплахи

Докато повечето депутати в македонската ВМРО-ДПМНЕ са твърдо против промяната на името, партията беше разтърсена от изневярата на някои от членовете си при гласуването през ноември.

И те все още се възстановяват от драматичното падане на бившия си лидер Никола Груевски, гласовит противник на споразумението на Заев с Гърция.

Бившият премиер Груевски избяга от Македония през ноември, за да не влезе за две години в затвор за злоупотреба с власт, получавайки убежище в Унгария.

ВМРО-ДПМНЕ заяви, че депутатите, които подкрепят промяната на името, ще бъдат изключени от партията. Лидерът на партията Християн Мицкоски заяви в сряда, че няма да вземат участие в дебата, защото не искат "да му се даде легитимност".

Македонският парламент се събира за окончателно решение за новото име на Македония

Днес, 9 януари, парламентът на Македония се събира за да започне последния дебат по конституционните промени, необходими за да бъде про...

Той осъди "изнудването и заплахите", използвани от Заев, за да осигури подкрепата на някои от депутатите на неговата партия, имайки предвид амнистията, предложена на някои участници в насилието през април 2017 г. в парламента, сред които включително са няколко депутати от ВМРО-ДПМНЕ.

Десният президент на Македония, Георге Иванов, е открит противник на предложената промяна на името и продължава да говори против нея. Но македонската конституция постановява, че ако мярката бъде приета с мнозинство от две трети, той няма друг избор, освен да го подпише като закон.

В призива си за протест в сряда "Хардлайнери"-те издадоха смразяващо проклятие срещу противниците си. "Нека тази ...с македонска кръв, които не се присъединят към борбата за Македония, нямат потомци, нито момчета, нито момичета."

Източник: Agence France Presse

Превод: БГНЕС

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

The Times: Великобритания умува как да връща нелегални мигранти на няколко държави

Избори за Европейски парламент и войната в Украйна: Опасна комбинация за Макрон

Уроците, които Полша трябва да научи от войната в Украйна

Израел удря Иран с ядрено оръжие: Генерал от кръга на Тръмп се тревожи

Анализ: Военните пилоти на САЩ - колко струват?

Битката за Часов Яр: Препятствията пред руснаците (КАРТИ)

Разширяването на Европейския съюз: Недостатъци и предимства

"Има ли изход?": Европа се бои да не затъне в украинското кърваво тресавище

"Три години на фронта не са достатъчни": Новият украински закон за мобилизацията

Мрачна прогноза за войната: Ключово предимство на Русия над Украйна се засилва

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари