Руска делегация ще посети днес (13 ноември) Турция, където ще проведе преговори за създаване на съвместен наблюдателен пункт относно Нагорни Карабах. Това обяви вчера турският външен министър Мевлют Чавушоглу на пресконференция в Баку.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Според министъра, след визитата на руската делегация Турция отново ще проведе преговори с Азербайджан. „Местоположението на центъра ще бъде определено в контакт с властите на Азербайджан” – обявил министърът. Очаква се той да бъде на територия на Азербайджан и в Армения да не се допуска да стъпи крак на турски войник.
За руско-турския мониторинг относно Карабах стана известно вечерта на 11 ноември след подписване на меморандум от военните министри Сергей Шойгу и Хулуси Акар. При това Сергей Лавров категорично изключи навлизането на турски наблюдатели на територията на Нагорни Карабах, те могат да се придвижват само из Азербайджан по силата на тяхно двустранно споразумение. По този начин на Турция се отрежда роля на псевдомиротворец.
Москва всячески напомня на Турция, че по никакъв начин не може да участва в разделянето на страните, в осигуряване на примирието и уреждане на ситуацията вътре в Карабах. Участието на Турция в мониторинга я ангажира като в Сирия.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Не трябва обаче да се допуска Анкара да прояви желание да разположи войска непосредствено на разграничителната линия, например покрай Лачинския коридор, където ще бъдат разположени руски постове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Руската дипломация убедително внушава, че Турция просто поддържа мерките на Русия, а Анкара няма реални изпълнителски миротворчески функции.
Изданието svpressa.ru цитира руския политолог Геворг Мирзаян, че от турското военно присъствие в Азербайджан трябва да очакват лошо и Ереван, и Москва. Когато Русия за първи път се е опитала да постигне примирие, Ердоган позвънил в Баку и примирието е сринато. Всъщност тази война сега е инспирирана от Анкара.
Дълбоките причини за конфликта са заложени в непримиримата упоритост на върхушката в Армения да не връща на Азербайджан 7 негови гранични райони, върху които е изградила защитни укрепления.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Днешния премиер Никол Пашинян беше техен страстен радетел и един от хората, довели страната до катастрофа. Затова е логично Пашинян да напусне поста си. Той категорично отказва и твърди, че войната трябвало да бъде водена до победен край, че всичко станало е било необходимо.
Арменският премиер обаче не поиска помощ от Русия, дори когато беше атакувана територия на Армения, което би дало основание на Москва да действа по-твърдо в рамките на договора за колективна сигурност (ОДКБ).
Според Геворг Мирзаян, Пашинян може да запази поста си, само ако хвърли цялата вина на Русия и да се продаде на Джо Байдън. Ще преглътне ли това Москва?
Автор: Ганчо Каменарски