Следственият отдел на Държавния комитет по национална сигурност (ДКНС) на Киргизстан задържа бившия премиер на страната Темир Сариев по дело за златната мина „Кумтор”, съобщи агенция „Кабар”.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
По информация на агенцията, „следствието е установило, че в качеството си на министър на икономиката и председател на държавната комисия, Сариев е занижил сумата на екологичните щети от работата на мината „Кумтор” с няколко милиарда сома, вследствие на което на държавата са нанесени огромни вреди”.
Бившият премиер е настанен в следствен изолатор. С него ще продължат да се осъществяват следствени действия и в зависимост от резултатите в близките 48 часа Първомайският районен съд в Бишкек ще определи мярката.
Разработването на находището „Кумтор” започна през 90-те години на миналия век от канадски инвеститори. За това време властите в страната преразглеждаха неколкократно условията на сътрудничеството с канадските партньори. През май 2021 г. ръководството на Киргизстан въведе външно управление на находището и ефективно премахна канадската компания „Centerra” от там. Страните заявиха, че ще започнат съдебни дела по този въпрос.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
По-рано бившите президенти на Киргизстан Аскар Акаев и Курманбек Бакиев бяха обявени за международно издирване във връзка с делото с мината. Вчера Акаев пристигна в страната и съобщи, че го е направил доброволно и е готов да сътрудничи на следствието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Подсъдими по делото са трима бивши премиери - Апас Жумагулов, Омурбек Бабанов и Игор Чудинов, както и братът на бившия държавен глава Сооронбай Жеенбеков и бивш председател на парламента Асълбек Жеенебков и малкият син на Бакиев – Максим Бакиев. Срещу някои от тях обвиненията са отпаднали поради давност, а останалите са арестувани или се издирват.