Външният министър на Япония Йошимаса Хаяши призова Пекин да "играе отговорна роля" по отношение на руската инвазия в Украйна. Това се случи по време на първите му разговори с китайския му колега от шест месеца насам, предаде БГНЕС.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Япония се присъедини към западните съюзници за строги санкции срещу Русия във връзка с кризата в Украйна, докато Пекин отказа да осъди инвазията на Москва.
Йошимаса Хаяши заяви пред китайския си колега Уан Йи, че руската инвазия "е явно нарушение на Устава на ООН и други международни закони", се казва в изявление на японското външно министерство.
Той "призова Китай да играе отговорна роля в поддържането на международния мир и сигурност", се допълва в съобщението.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Според японското външно министерство разговорите са първите между двамата външни министри от ноември насам и се провеждат в момент, когато се засилва загрижеността за геополитическото напрежение.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Смята се, че Китай и Русия засилват координацията, като Пекин категорично отказва да се присъедини към протестите срещу инвазията на Москва, въпреки че обеща да не заобикаля санкциите заради войната.
Разговорите се провеждат в момент, когато президентът на САЩ Джо Байдън трябва да пристигне тази седмица в Япония след спирка в Сеул.
Той ще проведе двустранни разговори с министър-председателя Фумио Кишида и ще присъства на среща на Четворката, която включва Австралия и Индия.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Смята се, че групата ще се опита да окаже натиск върху Китай, който увеличава икономическата и военната си тежест в региона.
Япония гледа със загриженост на нарастващата военна настъпателност на Пекин и Хаяши по време на разговорите с Уан повдигна въпроси, включващи спорните острови и ситуацията в Източнокитайско и Южнокитайско море.
В същото време Китай е и най-големият търговски партньор на Токио и Япония се стреми да избегне въвличането си в спорове между Пекин и Вашингтон.
Хаяши заяви, че както Китай, така и Япония "трябва да кажат това, което трябва да се каже, и да се ангажират с диалог", като предупреди, че двустранните връзки "са изправени пред различни трудности и че общественото мнение в Япония е изключително остро спрямо Китай". , АФП