Военновъздушните сили на Русия са атакували терористите в сирийските провинции Идлиб и Алепо, съобщават световните издания.
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Още: Русия се съюзява с талибаните
Според информацията, руските военни са концентрирали ударите си в района на Джиср аш-Шугур, който е контролиран от терористичната организация "Хаят Тахрир Аш-Шам" (създадена на базата на "Джабхат ал Нусра") и "Туркестанската ислямска партия" (джихадистка групировка, състояща се главно от уйгурски наемници).
Атаката идва в отговор на двата свалени сирийски хеликоптера по-рано този месец.
„Понеже сирийските военни вече контролират магистралата Алепо-Дамаск (М-5), изглежда, че тяхното висше командване и руските колеги сега са съсредоточени върху превземането на последните райони по магистралата Алепо-Латакия, които все още се контролират от бунтовници“, пише изданието AMN.
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
За трима убити цивилни при въздушните удари, съобщава от своя страна „Сабах”, позовавайки се на информация от сирийската група за гражданска защита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Според информацията на турския вестник руските самолети са се насочили към град Терманин в Идлиб и град Дарат Иза в област Алепо.
Същевременно, Русия отправи нови обвинения към САЩ за разграбване на нефтените находища на Сирия. "В контролираните от САЩ петролни находища в Сирия, безцеремонно се разграбва богатството на сирийския народ", заяви руският министър на отбраната Сергей Шойгу по време на пресконференция, цитиран от РТ.
Той определя премахването на санкциите срещу страната, по-специално санкциите срещу забраната на доставките на енергия, един от важните аспекти за ситуацията в Сирия.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
"От една страна, нефтените находища, които произвеждат нефт, се контролират от САЩ. Има неприкрито, безцеремонно разграбване на богатствата, които принадлежат на Сирия, на сирийския народ", коментира Шойгу.
"От друга страна, транспортирането на петрол там е забранено. От трета страна, повечето от страдащите в Сирия се нуждаят от топлина, топла вода, електричество, което, както ние го разбираме е от въглеводороди, които е забранено да се доставят там, но те не могат и да бъдат извлечени навсякъде и не винаги", допълва Шойгу.
Припомняме, че в края на 2019 г. сирийските власти обявиха, че се готвят да заведат дело срещу Съединените щати за грабеж на петролни ресурси.