Над 7500 деца са били убити или ранени в Йемен през последните 5 и половина години в резултат на въздушни удари, обстрели, боеве, самоубийствени атаки, мини и т.н. боеприпаси, сочи доклад на ООН.
Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
В доклада на генералния секретар Антониу Гутериш се казва, че убийствата и нараняванията са сред 11 779 тежки нарушения срещу деца в периода между 1 април 2013 г. и 31 декември 2018 г.
Според него цифрите вероятно са по-големи, защото наблюдението на Йемен става все по-трудно.
Конфликтът в най-бедната арабска страна започна с превземането на йеменската столица Сана през 2014 г. от подкрепяните от Иран хусити шиитски бунтовници, които свалиха правителството на Абед Рабо Мансур Хади. Коалиция, ръководена от Саудитска Арабия, съюзяваща се с международно признатото правителство на Йемен, се бори с хуситите от 2015 г. насам.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Саудитските въздушни удари са уцелвали училища, болници и сватбени тържества. Хуситите са използвали безпилотни самолети и ракети, за да атакуват Саудитска Арабия и са взимали на прицел кораби в Червено море.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Цивилните са понесли тежестта на конфликта, който уби хиляди, създавайки най-тежката хуманитарна криза в света и доведоха Йемен до ръба на глада.
Виргиния Гамба, специалният представител на ООН за деца в конфликт, заяви, че макар някои от позитивните мерки да са били приети от воюващите страни, "страданието на децата в Йемен се е влошило през отчетния период, ставайки просто ужасяващо".
Според доклада, най-голям брой нарушения срещу деца през петте и половина години на конфликт пет и половина години се свързват с тези 7508 младежи, за които е потвърдено, че са били убити или осакатени.
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Второто най-голямо нарушение – и от двете страни в конфликта – е взимането на деца като войници. Хуситите са дали оръжие на 1940 деца, а правителството – на 274.
В доклада се отбелязва също, че огромен брой училища или стават мишени на въздушни удари, или се използват за военни обекти, което не позволява на децата да могат да отидат на училище.