Кои са най-големите потребители на антибиотици в ЕС

2227
Кои са най-големите потребители на антибиотици в ЕС
Снимка: Pixabay

Въпреки спада по време на пандемията от коронавирус, Гърция все още е начело на всички държави-членки на ЕС по потребление на антибиотици извън болниците, твърдят лекари.

Прекомерната употреба на антибиотици рискува да направи вирусите по-устойчиви към тях. Това се повтаря от лекарите от десетилетия. Но има и друго: Сегашното поколение антибиотици, разработено преди десетилетия, бързо наближава края на своята ефективност и се очаква смъртните случаи от резистентни щамове на вируси да се увеличат почти осем пъти, ако разработването на по-нови лекарства продължи с бавни темпове, предаде БГНЕС.

Учени: Антибиотиците са най-опасни за жените над 50 години

За съжаление голяма част от хората приемат антибиотици, а понякога и без лекарско наблюдение. Но освен с развитието на резистентност уп...

През 2020 г. потреблението на антибиотици извън болниците в Гърция е било 26,4 дефинирани дневни дози (ДДД) на 1000 жители, което е значителен спад в сравнение с 32,4 ДДД през 2000 г., но все още е почти два пъти по-високо от средната стойност за Европейския съюз от 15 ДДД.

Статис Склирос, общопрактикуващ лекар и ръководител на Центъра за първична медицинска помощ в Немея, област Коринт, казва, че спадът е бил очакван, тъй като поради ограниченията на пандемията посещенията при лекарите от първичната медицинска помощ са били по-малко.

Но пациентите също така са склонни да се самолекуват, като често съхраняват антибиотици с изтекъл срок на годност. Около 30% от гръцките пациенти използват антибиотици, останали от предишни лечения, самостоятелно и без да се обръщат към лекари за напътствия, казва Склирос.

В ЕС умират 33 000 души годишно от резистентни щамове на вируси, а в световен мащаб - 1,3 милиона. Но резистентните щамове ще продължат да се разпространяват, тъй като продължава да се използва сегашното поколение антибиотици, разработени предимно в периода 1930-1970 г., казва Склирос. Фармацевтичните фирми пък се притесняват да разработват нови лекарства, тъй като изследванията са скъпи. От 2017 г. насам са одобрени само осем нови антибиотика, от които само два представляват нов "скелет" или стабилна конфигурация от два или повече протеина. В резултат на това се очаква до 2050 г. смъртните случаи от резистентни вируси да надхвърлят 10 милиона годишно.

Предложение за антибиотиците, разтревожило Българския ветеринарен съюз, не беше прието от ЕП

Европейският парламент отхвърли предложената резолюция на Групата на Зелените за поправка в Регламент (ЕС) 2017/625. Регламентът опреде...

Милиони са починали само за година заради антибиотична резистентност

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от БАЛКАНИ:

Земетресение разлюля Гърция

Румънските власти освободиха българските риболовни кораби, задържани миналата година

Мицотакис стопли отношенията си с гръцката православна църква

Кога ще има избори за общински съветници в Сърбия

Сръбският Путин пали барута в Босна и Херцеговина, Вучич помага

Ковачевски: Изборите на 8 май ще са много трудни

ОССЕ с положителна оценка за изборите в Северна Македония

Скрили кокаина в чували с тор: Гръцките митничари спряха огромна пратка с наркотици

Норвегия дари 76 превозни средства на армията на Северна Македония

Кметът на Анкара: Стъпките на ЕС към Турция не показват ясен път за бъдещето

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com