Словения ще връчи специална нота следващата седмица на Хърватия във връзка с началото на прилагането на арбитражното решение за границата между двете държави, което Загреб вече обяви, че няма да спазва, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Правителството ще назначи и специална група, която ще координира прилагането на решението на Арбитражния съд, съобщи словенският премиер Мирослав Церар при разговор с кметовете на пограничните общини с Хърватия.
Той каза, че на срещата, която по-късно този месец ще проведе с хърватския си колега Андрeй Пленкович, няма да говори за ново решение за граничния спор, както изисква Хърватия, а за прилагане на арбитражното решение, което, според него, е задължително и за двете страни.
Постоянният Арбитражен съд в Хага на 29 юни установи, че 3/4 от спорния Пирански залив принадлежат и на Словения, която със специален закон получи и коридор чрез хърватски териториални води към международни води. В решението, което се състои от 300 страници, се посочва, че Словения трябва да има „връзка“ с международни води, но се отхвърля настояването, че целият югозападен Пирански залив ѝ принадлежи.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Спорната територия между двете държави представлява тих залив в северните части на Адриатическо море, кръстен на стария словенски град Пиран. Част от залива обаче е и хърватска, което през 90-те години, след независимостта на двете държави, породи спора за това къде трябва да бъде разположена морската граница между тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
През 2009 г. Словения и Хърватия подписаха споразумение с помощта на ЕС, което позволява на Постоянния арбитражен съд да вземе решение по спора за 13-те квадратни километра суша на Пиранския залив. Словения, която разполага само с 46 км брегова линия, настоява, че достъпът ѝ до международни води е заплашен, тъй като Хърватия, която има 1700 км брегова линия, иска границата между тях да бъде поставена в средата на залива.