Неуспехът да се съживят преговорите между Сърбия и Косово за нормализиране на двустранните отношения може да дестабилизира Западните Балкани, които все още се възстановяват от войните през 90-те години на миналия век, предупреждава пред Reuters президентът на Сърбия Александър Вучич.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
20 години след като НАТО бомбардира бивша Югославия, за да спре бруталните репресии на Сърбия срещу албанците в Косово, бившата ѝ южна провинция, преговорите са в застой, коментира агенцията.
Косово, с преобладаващо албанско мнозинство, обяви независимост през 2008 г. и получи признание от САЩ и повечето страни от ЕС, но не и от Сърбия или от големия ѝ покровител Русия, а около 4000 войници от НАТО остават да пазят мира в малката балканска страна. Двете страни трябва напълно да нормализират връзките, преди да продължат напред по пътя си към присъединяване към Европейския съюз.
„Всеки ден на забавяне може да създаде условия, при които една искра може да подпали региона. Западните страни трябва да знаят това. Това е опасността ... когато се разпалват националните чувства", предупреди Вучич в интервю за Reuters.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В отговор на стремежа на Белград да предотврати членството на Косово в международни организации, Прищина наложи 100% мита за стоки, внасяни от Сърбия, нещо, което би могло да струва на сръбската икономика 600 млн. евро годишно, или около 0.4% от БВП на страната. За да възстанови диалога, Сърбия иска тези данъци да бъдат премахнати – искане, което е подкрепено от ЕС и САЩ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Каквото и да е решение изглежда неясно. И Вучич, и президентът на Косово Хашим Тачи представиха идеи за „корекция на границите“ или „делианелизация“ - термини, тълкувани от анализаторите като размяна на територии.
Западът вижда интеграцията на целия регион в ЕС и НАТО като начин за запазване на регионалната стабилност.
„Присъединяването ни към Европейския съюз зависи от диалога с Прищина и дали един ден ще успеем да постигнем споразумение", заяви Вучич и добави, че очаква Германия, Франция или ЕС да станат по-активни в преговорния процес. „Мисля, че ще видим някои от техните инициативи в близко бъдеще“, подчерта сръбският президент, без да пояснява какво точно има предвид.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Вучич, който е на власт от 2012 г., заяви, че няма план да подаде оставка или да обяви предсрочни избори, нещо, за което настояха хиляди участващи в протести на опозицията, започнали през декември миналата година. Те обвиняват правителството на Вучич в корупция и задушаване на медийните свободи, нещо, което той категорично отрича.