Поради голям пожар на сметище близо до босненския град Мостар, който засегна и служебни помещения и депо за гуми, качеството на въздуха е сериозно влошено, затова градските служби издадоха предупреждение към гражданите и препоръчаха да избягват да бъдат на открито, предаде хърватската медия "Индекс". Пожарникари от Мостар с няколко превозни средства, членове на въоръжените сили на Босна и Херцеговина с цистерни гасят пожара от сутринта, а самолетът Air Tractor участва в гасенето му от въздуха.
Potpuna apokalipsa u #Mostar pic.twitter.com/o948RgiQee
— Bljesak.info (@Bljesak) June 22, 2026
Замърсяването на въздуха
Босненският град Мостар е изправен пред високо ниво на замърсяване на въздуха поради пожар на депо за отпадъци, който гори от вчера, според данни на международната служба IQAir и Федералния хидрометеорологичен институт на Босна и Херцеговина.
Според IQAir, измервателна станция в кампуса на Университета в Мостар в центъра на града е регистрирала индекс на замърсяване на въздуха от 210, което е класифицирано като много нездравословен въздух по американската скала. Основният замърсител са фините въздушни частици PM2.5, микроскопични частици прах, дим, сажди, пепел и други вещества, които хората вдишват.
Те са опасни, защото могат да проникнат дълбоко в белите дробове, а някои от тях дори могат да попаднат в кръвния поток. Изключително лошото качество на въздуха се потвърждава и от данни на Федералния хидрометеорологичен институт на Босна и Херцеговина. ОЩЕ: Огнен ад в училищен двор: Арестуваха младежи за масов палеж на коли