18 книги, които са били забранени

26281
18 книги, които са били забранени

От зората на книгата като социален феномен винаги е имало полемики за достойнствата на едни или други произведения. Това е водело до отричане на някои от заглавията, забрана за разпространението на други и дори публични изгаряния на книги.

Вижте 18 от най-спорните заглавия в историята на литературата, които си заслужава да прочетете според авторите на блога Learn.

Защо старите книги миришат така привлекателно?

Обичате ли мириса на стари книги? Не сте единствени. За мнозина той е причината да предпочитат книги от библиотеката, от антикварни маг...

1. „Да убиеш присмехулник“ - Харпър Лий. Мнозина смятат романа на Лий за едно от най-великите произведения на американската литература, но историята на младата Скаут Финч често е била забранявана за разпространение. Откритите теми за насилието над жени и расизма, които са в основата на сюжета, винаги са будели полемика и противоречиви мнения.

2. „Американски психар“ – Брет Ийстър Елис. Книгата много често е мишена за нападки поради стила си на написване. На страниците на романа на Елис има смущаващи описания на насилие и детайлно сексуално съдържание. Тъй като по-голяма част от жертвите на серийния убиец в романа са жени, най-честите критики са, че авторът е открит женомразец.

3. „Пробуждане“ - Кейт Шопен. Историята на Една Понтелиер е пионерска творба, отразяваща утвърждаването на феминизма през 1899 година, когато е публикувана. Авторката е изправена пред трудности още от самото отпечатване на книгата си. Обвиненията към Шопен най-често са били свързани с начина, по който представя ролята на половете и със силно изразената сексуалност на главната героиня, което по онова време е тема табу.

4. „Властелинът на пръстените“ – Джон Р. Р. Толкин. Епичната трилогия на Толкин е разказ за добрите и злите сили, които преследват първоизточника на властта, олицетворен от магически пръстен. Въпреки че звучи като приказка, книгата е обявена за сатанинска и разпространението ѝ е било забранено в някои области на Ню Мексико. Парадоксалното е в случая е, че някои експерти откриват много християнски мотиви в творчеството на Толкин.

11 книги, които се четат за един уикенд

Всички любители на книги, знаят че понякога човек има нужда да "изключи" от сериозните тематики и да си вземе леко четиво, с което да з...

5. „Кандид“ – Волтер. Написана през 1795 година, „Кандид“ е сатирична френска новела, която обхваща широк кръг от теми, включително религия, политика и философия. Ето защо не е изненада, че книгата е била забранена в много части на света веднага след публикуването ѝ. Най-честите критики към автора са били, че текстът му е богохулен, бунтарски и неморален.

Останалите книги ще откриете в Expert.bg!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КНИГИ:

Световноизвестният художник Кантен Гребан посвети прочувствена илюстрация на българските читатели (СНИМКИ)

Чудовищата са реални в "Децата на хълма" от Дженифър Макмеън

Ново издание на абсолютния бестселър на майстора на психотрилъра Себастиан Фитцек - "Терапията"

Излезе "Нож" на Салман Рушди: Първата му творба след нападението (ВИДЕО)

Наградиха писателката Елфриде Йелинек с почетен френски орден

Албанският писател Григор Бануши пристига за премиера (СНИМКА)

"Чудните приказки на баба. В градината" – пролетен букет от очарователни истории

Роден е Джеймс Енсор, белгийски художник

Дж. К. Роулинг: Няма да простя на Радклиф и Уотсън, че подкрепят транс хората

"Книгите оживяват" на 12 април 2024 г. - интерактивна изложба на 32 картини на Мая Бочева – Уики

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Книги