С 10% ще бъдат увеличени заплатите на магистратите и служителите в съдебната система, съобщава "Правен свят".
Още: WSJ: Тръмп-младши дойде, България продава "Турски поток" - каква ще е схемата?
Още: Говорим с Тръмп да има руски газ с американска помощ в Европа: Съветник на Путин потвърди
За магистратите това прави месечно между 2 и 4500 основно трудово възнаграждение. Служителите пък занапред ще взимат между 1000 и 2000 лв.
След увеличението на заплатите магистратите от върховните съдилища и прокуратури ще получават основно месечно възнаграждение от близо 4500 лв.
На ниво - апелативен съд и апелативна прокуратура основната заплата ще е малко над 3 700 лв. Малко над 3 000 лв. става основната заплата на окръжно ниво, а на районно малко под 2 500 лв., като съдиите в СРС и прокурорите в СРП ще получават по близо 300 лв. повече
Още: Моментни мобилни услуги и ипотека за под 5 дни - Банка ДСК променя банкирането тук и сега
Още: Две страни от ЕС се разбраха за общи действия срещу забраната за руски газ
Това ще реши след близо 1 месец почивка в първото си заседание за 2019-та година пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщава „Правен свят“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли среща с Урсула фон дер Лайен: Тръмп обясни за митата
Още: Промишленото производство отбеляза най-голям спад от година и половина
Въпреки, че кадровият орган бе планувал увеличението на възнагражденията в съдебната система да е със 17% за настоящата година, в крайна сметка се оказа, че според разчетите на Министерството на финансите парите ще стигнат за 10%, както е предвидено за всички служители от държавната администрация.
Разминаванията в парите за съдебната система обаче не се изчерпиха само с орязването на процента за увеличение на заплатите на магистрати и служители.
Малко преди приемането на бюджета за 2019 година, стана ясно, че в частта, която касае съдебната власт, Министерство на финансите бе предвидило промяна на чл. 352 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), чието приемане щеше да наложи драстично орязване на парите за облекло на съдебната администрация - от около 2000 лв. на година - на до 450 лв.
Още: Очакванията на потребителите за българската икономика: Актуални данни
Още: Голяма изненада с износа от Китай
Това доведе до нажежаване на настроенията сред служителите в съдебната система, както и в крайна сметка до работна среща между главния прокурор Сотир Цацаров и финансовия министър Владислав Горанов, по време на която "обвинител №1" се застъпи за исканията на съдебните служители, и след която стана ясно, че парите за дрехи няма да се намаляват.
След разразилият се скандал с парите за облекло на съдебната администрация, Финансовото ведомство стопи и вечната разлика между поисканото от кадровия орган за идната година и отпуснатото от 103 млн. лв. на 65 млн. лв.