559 бизнесмени, които са фалирали умишлено фирмите си, или са знаели за това, но не са попречили да се случи, са се разделили с лично имущество, което е продадено на търг, за да бъдат погасени дълговете на компаниите. Това е станало след проверки и ревизии от Националната агенция за приходите (НАП), научи в. "24 часа".
Още: Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за България
Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години
Проверките са показали, че въпросните хора имат голямо лично богатство, което дори се е увеличило въпреки фалита на фирмата им. Точно то е използвано за погасяване на дълговете на компаниите им към държавния бюджет.
Продажбата на лично имуществото заради фирмени дългове е изрично записана в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс. Като отговорни с личното си богатство лица там са записани освен собствениците, също и членовете на надзорни, управителни и контролни съвети, прокуристи и търговски представители. Така през 2019 г. НАП е приключила 559 ревизии, при които е установила т.нар. солидарна отговорност на трети лица, а в хазната от тяхното лично имущество са влезли 157 млн. лв.
От завършилите през миналата година ревизии 384 са били за установяване на солидарна отговорност, а при 177 са установени нарушения при ДДС.
Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
Данъчните са възложили нови 453 нови ревизии за търсене на такава отговорност. Очаква се те да приключат през тази година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
Още: Европейската комисия даде положителна оценка на промените в Плана за възстановяване
Според инспектори проверките на бизнесмени, чиито фирми са обявени във фалит, ще продължат.