Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да защитите колата си от дъждовни бури

02 септември 2024, 15:27 часа • 580 прочитания

Повреда на двигателя, повреди по електрониката и корозия са най-големите проблеми, които може да се случат на автомобил по време на дъждовна буря. В последните дни от лятото сериозните дъждове се появяват все по-често, а това носи повече опасности за превозните средства. Как обаче можете да подготвите колата си за лошо време, за да избегнете скъп ремонт?

Много шофьори повече от веднъж са се сблъсквали с факта, че колата им е буквално наводнена след дъждовна буря. Последствията от бедствието могат да навредят значително на автомобила и да доведат до скъпи ремонти, категорични са експерти от индустрията

Затова и трябва да следите прогнозата за времето и се опитвайте да паркирате на по-високи места през деня и през нощта. Ако все пак колата ви бъде наводнена до средата на вратата, тогава при никакви обстоятелства не трябва да се опитвате да я запалите. Най-доброто решение би било да изчакате водата да се оттече и да закарате автомобила в сервиз с помощта на „Пътна помощ“.

Още: Сменяйте тези детайли в колата, за да постигнете по-нисък разход

Освен това, когато паркирате колата си, не забравяйте да затворите прозорците, вратите и люковете, тъй като водата може да попадне върху електрониката.

Снимка: Auto.Mail

Не трябва да се пренебрегва и подготовката за дъждовния сезон. Задължително е да се уверите, че оптиката на автомобила ви е в изправност, тъй като при лошо време е особено важно колата да е видима за другите участници в движението. Не би било излишно да проверите работата на чистачките на предното стъкло, защото видимостта зависи от това. Затова експертът препоръчва да не забравяте да смените старите чистачки с нови.

Автомонтьор съветва как да удължите живота на автомобила

Една от основните опасности от лошото време са локвите, които се образуват в низините по пътя. Почти всеки шофьор се е сблъсквал с тях по време на или веднага след дъждовна буря. Тези локви по магистралата, наводняващи собствената ви кола и колата, движеща се наблизо с намалена скорост, представляват огромна опасност за превозното средство.

Снимка: Auto.Mail

Колата може да попадне във вода и ще възникне хидроудар (воден удар), при който течността попада в двигателя и това води до разрушаване на електрически елементи, съответно и до повреда на задвижващия агрегат. Водата може да попадне и върху запалителните бобини, запалителните свещи и проводниците. Експертът препоръча да не се кара през локви с висока скорост.

Още: Кои са най-опасните места за паркиране на кола сред природата

Освен това с настъпването на първите есенни студове каросерията на автомобила може да бъде подложена на опасност от корозия. Обикновено тя се появява 10-12 години след производството и затова е добре да се прибягва до превенция. Трябва да измиете колата, включително окачването и дъното. И ако карате автомобила в райони със силни снеговалежи е добре да се извърши антикорозионна обработка преди зимния сезон.

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес