Какви съдове не могат да се мият в съдомиялна машина?
Модерна машина
Може би днес няма нито едно семейство, в което да не мечтаят да си купят съдомиялна машина. Тя спестява вода и електричество, а също така дава отличен резултат под формата на идеално чисти съдове. И всичко това без никакви усилия от страна на собствениците. Основното нещо е да заредите кошницата правилно и след известно време внимателно да извадите чистите чинии и тигани от нея.
Как миялната да стане като нова
Въпреки това в процеса на използване на модерния уред, някои домакини все още остават недоволни от него. Освен това твърденията на всеки са различни. В едно семейство са счупени кристални чаши, в друго е изчезна позлатата от семейните чинии, а в третото тиганите не са измити. Защо се случва това?
Трябва да знаете правилата
Оказва се, че не машините са виновни за некачественото миене на съдове и тигани, а техните собственици. Без да разбират устройството, без да четат инструкциите, те поставят буквално всичко, което са използвали по време на готвене и обяд, в кошницата на съдомиялната машина.
Има цял списък с съдове, които не могат да се мият в съдомиялна машина. Ние публикуваме за вас този списък, за да не допускате грешки.
Грешките, които допускаме при използване на съдомиялна
Какво не трябва да се мие в съдомиялна машина?
● Съдове от дърво, дъски за рязане от същия материал. Факт е, че дървото е много деликатен материал. Високите температури улесняват проникването на влага и почистващи препарати в дървената структура. В резултат на това дъските или купите могат да променят формата си и дори да се напукат.
● Чугунени тенджери и тигани. Неемайлиран чугун след обработка в съдомиялна машина е покрит с ръжда и бяло покритие, а емайлираният чугун вероятно ще загуби своите незалепващи свойства. Освен това при миене в съдомиялна машина в чугуна се образуват микропукнатини, поради което храната в чугунената тенджера или тиган ще изгори.
● Медни и алуминиеви прибори. По-добре е да миете такива неща със собствените си ръце. Това са твърде капризни материали, които могат да загубят свойствата си след подобно агресивно измиване.
● Съдове за готвене с незалепващо покритие. Детергентите с агресивен, но работещ състав ще унищожат незалепващия слой.
● Кристал. Под въздействието на специални почистващи препарати повърхността на кристала става мътна и пожълтява, шарката и позлатата се изтриват. Освен това върху чаши и вази могат да се появят фини пукнатини, което неизменно ще доведе до унищожаване на съдовете. Единственото изключение от това правило: наличието на специален режим "кристал" в програмите на съдомиялната машина. Ако няма такъв, измийте любимите си чаши сами.
● Сребърни прибори за хранене. Сребърните прибори за хранене се мият най-добре на ръка и без използването на тежки химикали.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЧИСТОФАЙНИЦИ:
Ето колко често трябва да се почиства диспенсърът за вода
Ако изперете бяло пране с прах за цветно – ето какво ще се случи
Ако искате фугите ви да светнат, този разтвор е за вас
Как да се грижим за маратонки от различни материали
Омекотителят е забранен при прането на тези неща
Почистването на загоряла ютия не е трудно - ето няколко съвета
Как да почистите огледалото до блясък - без ивици?
Как да си направите цитрусов оцет за почистване?
Редактор:
Десислава Михалева
Етикети: съдомиялна машина