Така става с легендите – 75 години от разстрела на Никола Вапцаров

10762
Така става с легендите – 75 години от разстрела на Никола Вапцаров

Военен съд за бързо производство осъжда на 23 юли 1942 година няколко души на смърт. Те са разстреляни още същия ден. Сред тях е поетът Никола Вапцаров.

Отстраняването на противниците става бързо в онези години. Царство България вече е на страната на Третия райх, Хитлер е голямата надежда за връщане на величието на страната, притискана и унизявана от съседи и „велики” сили. Борците срещу това имат своите мотиви, действия, преживявания, провали и предателства.

На 23 юли 1942 г. Военнополевият съд на Царство България издава присъда срещу Никола Вапцаров. Десет години по-късно светът научава, че разстреляният тогава е един от най-големите български поети на XX век.

И властта преминава в други ръце, които естествено използват знамето на Вапцаров по свой си начин, пише БГНЕС.

Никола Йонков Вапцаров е роден през 1909 година и творчеството му е определяно като социално и хуманно.

Единствената издадена приживе стихосбирка на Вапцаров („Моторни песни“) излиза през 1940 г. Превеждана е на много езици. Вапцаров работи за нелегалната тогава Българска комунистическа партия и е активен антифашист.

В резултат на политиката на Коминтерна и директивите на БКП е повлиян от идеите на македонизма. През 1942 г. е арестуван и осъден на смърт по силата на Закона за защита на държавата за организиране на подривна дейност срещу установения държавен ред по време на война. Посмъртно е амнистиран след 1944 г.

С годините се изменя и погледът на хората. Особено когато с тава въпрос за идеологеми, които влизат от светлата в тъмната зона на общественото съзнание, после се преобразуват и се връщат като истински стойности.

Поклонението ще се състои в 10:00 часа на Мемориал „Гарнизонно стрелбище“. На лобното място на поета ще бъда поднесени венци и цветя. Ще поднесе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която ще присъства на възпоменанието.

Отдаваме почит на големия български поет Никола Вапцаров

На 22 юли от 11:30 часа гражданите и представителите на държавните и културни институции ще отдадат почит пред паметника на Никола Вапц...

За да отбележи смъртта на Вапцаров 75 години по-късно, на 23 юли от 19:30 часа, Домът на киното в София ще покаже документалния филм „Вапцаров, пет разказа за един разстрел”. Проектът е своебразно документално разследване и дава гласност на малко познати факти около живота на Никола Вапцаров. Озвучен е с гласа на Цветана Манева.

Този филм е в потвърждение на вярата на поета, че един ден някой ще разкаже истината. Филм, чувствителен и болезнен, но без патос и мелодрама, създаден от режисьора Костадин Бонев и сценаристката Ивайла Александрова. Документалният разказ за процеса срещу Никола Вапцаров е светла зона в историята за жертвите, подменените хора и пренаписаните спомени в името на идеологиите."

Вапцаров е автор на една-единствена стихосбирка - "Моторни песни", която обаче оставя ярък отпечатък в българската и световната литература, преведена на 90 езика.

Борбата е безмилостно жестока

Борбата е безмилостно жестока.

Литературно четене в чест на Никола Вапцаров се проведе в музея му в София

С литературно четене, прожекция на филм за поета и изложба на уникални ръкописи започнаха честванията по повод 105-ата годишнина от р...

Борбата както казват, е епична.

Аз паднах. Друг ще ме смени и...

толкоз.

Какво тук значи някаква си личност?!

Разстрел, и след разстрела – червеи.

Ексхумират тялото на Никола Вапцаров

Догодина ексхумират тялото на Никола Вапцаров, за да се сложи край на сагата къде е погребан поетът. „През 2016 година ще ни разр...

Това е толкоз просто и логично.

Но в бурята ще бъдем пак със тебе,

народе мой, защото те обичахме!

23.07.1942 г.

Датата е точно преди 75 години.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ХРОНИКИ:

Чернобилската авария (СНИМКИ)

Роден е Константин Константинов, български музиколог.

Роден е Атанас Натев, български философ

Родена е Христина Морфова

Роден е Димитър Шойлев

Международен Ден на Земята

Родена е Шарлот Бронте

Христо Проданов става първият български алпинист, който изкачва връх Еверест

Открита е Казанлъшката гробница

Състои се премиерата на българския игрален филм "Първи урок"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

Чернобилската авария (СНИМКИ)
Чернобилската авария (СНИМКИ)

На 26 април 1986 г. се случва една от най-големите трагедии в човешката история - Чернобилската авария. Най-тежката авария в историята на...