Обясниха аномалното топене на ледовете на Гренландия

9090
Обясниха аномалното топене на ледовете на Гренландия

Международен екип геофизици откриха обяснение на аномалното топене на ледовете в центъра на Гренландия, става ясно от съобщение на Новосибирския държавен университет, пише РИА Новости.

В съобщението се пояснява, че топенето на ледовете протича само в тясна крайбрежна област на Гренландия, но проведени през 2001 година радарни измервания са установили, че и под централната част на острова съществува слой от вода, която образува огромни езера и подледни реки.

Пепел и сажди от Русия топели ледниците в Гренландия

Учени от Великобритания са стигнали до извода, че пепел и сажди от Камчатка и други части на Азия могат да ускорят топенето на ледницит...

Теоретичните оценки са показвали, че излизащата от недрата на Земята топлина на повърхността на литосферите от континентален тип не може да предизвика достатъчна за топенето на ледовете температура.

"Учените свързаха намаляването на масата на ледения щит в наши дни със събития с давност 80–35 милиона години – преминаването на Гренландия над древен мантиен плум (гореща струя мантийно вещество, която пробива литосферата и излиза на повърхността на Земята, образувайки вулкани)", се казва в съобщението.

По някои оценки Исландският плум е много древен и може да наброява около 250 милиона години. Благодарение на движението на литосферните плочи сега над него се намира Исландия и вулканичната активност в тази страна е пряко свързана с неговото положение. Но преди милиони години над този плум е „плавала“ Гренландия, отбелязват учените.

"Гренландия е представлявала здрава плоча от континентален тип с дебелина на литосферата около 200 километра, която е изолирала горните части на кората от топлината от мантийните дълбини. Под въздействието на Исландския плум се е появил участък (1200 км дължина и 400 км ширина), където дебелината на литосферата е била по-малко от 100 километра.

Шокиращи кадри от бързото топене на ледовете в Гренландия

Един слой лед в Гренландия се стопява за средно един месец и то по-бързо от когато и да било. Бързото топене на леда е било наблюдавано...

В тази част се е образувал аномален топлинен поток, чието съществуване е потвърдено от други данни и обяснява наблюдаваното топене и движение на ледовете", казва Иван Кулаков, един от съавторите на статията.

Ученият отбелязва, че изследването представя доказателства, че върху намаляването на ледниците на Гренландия влияят не само бързите вариации на климата на Земята, но и отзвукът от големи събития в дълбините на мантията, случили се преди десетки милиони години.

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com