Следващата конференция за климата ще се проведе през ноември 2021 година, а преговорите през 2020 година няма да се проведат поради пандемията от коронавирус. Това съобщи организационният комитет на Конференцията на ООН за изменение на климата COP26, предаде БГНЕС.
Още: Възобновяемите източници генерират все повече ток в ЕС за сметка на въглищата
Още: Феномен: "Цунами" от облаци премина над Португалия (ВИДЕО)
"Бюрото на конференцията от страните по Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации за изменение на климата, заедно с Обединеното кралство и неговите италиански партньори, договориха днес нови дати за COP26 - тя ще се проведе от 1 до 12 ноември 2021 г. в Глазгоу", се казва в съобщението.
Както беше уточнено, първоначално преговорите бяха насрочени за ноември 2020 година.
"Първоначално бе планирано преговорите за климата да се провеждат на всеки две години, но през годините след 2000-та проблемът с климата стана толкова остър, че преговорите започнаха да се провеждат всяка година. Това отлагане е уникален случай и е свързан с уникална ситуация. За първи път от 15 години се случва такова нещо. Това, разбира се, е лошо, защото проекти, които биха могли да стартират, включително и в Русия, няма да започнат", заяви Алексей Кокорин, програмен ръководител на Световния фонд за дивата природа (WWF) на Русия.
Още: Средиземно море отбеляза нов температурен рекорд за юни
Още: Урсула фон дер Лайен ампутира Зелената сделка, за да я спаси
Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC) включва договорености за прилагането на Парижкото споразумение. То има за цел да предотврати до края на века повишаване на температурата с над 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалния период (средата на 19 век). Както изглежда от редица научни доклади, сега тази задача е непостижима: дори настоящите задължения да бъдат изпълнени изцяло, това означава затопляне от 3 до 4 градуса в сравнение с прединдустриалния период, което заплашва с по-нататъшно топене на ледници, наводняване на редица островни държави, екстремни метеорологични събития и др. Изчезването на редица биологични видове, разпространението на болести и намаляването на ресурсите на подземните води ще повдигнат въпроса за продоволствената сигурност. Тази цел ще изисква намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 година с около една трета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Kлиматичните промени превърнаха ледници в "швейцарско сирене" (ВИДЕО)