Китайската сонда вече е на Луната

14 декември 2013, 17:01 часа • 163628 | прочитания

Китай стана третата държава успяла да извърши меко прилуняване след САЩ и СССР, след като китайският космически апарат "Чанъе-3" извърши успешно кацане на Луната. Това обяви китайската телевизия.

Още: Сияещо око: Нарекоха астероид с древното име на български град

Още: Поразен съветски сателит от 1972 г. пада на Земята следващата седмица - и никой не знае къде точно

"Чанъе-3" стъпи на лунната повърхност на място, наречено "Залив на дъгата". Заключителният етап на слизането на модула от височина 15 км до лунната повърхност продължи 12 минути. На борда на апарата се намира първият китайски луноход, наречен "Юйту" (Нефритов заек). Очаква се самодвижещото се устройство да работи на Луната не по-малко от три месеца.

Луноходът ще се отдели от "Чанъе-3" в неделя вечерта. Той е снабден с високоефективна система за електрозахранване, която при ярко осветяване ще складира получената енергия в акумулаторите му, а при по-слабо цялото електричество от батериите ще отива за поддържане на работоспособността на апарата. Луноходът има шест колела и може да се движи с максимална скорост от 200 метра в час.

"Чанъе-3" бе изведен на 2 декември от космодрума Сичан в провинция Съчуан с помощта на модифициран вариант на ракетата-носител Чанчжън-3Б".

Още: Магнитна буря за петък, 2 май 2025: Прогноза от САЩ

Още: Първите свръхнови във Вселената вероятно са създали вода

Стартът на "Чанъе-3" отбеляза началото на втория етап на китайската програма за изучаване на естествения спътник на Земята. Тя включва извеждане на апарат на лунна орбита, кацане на лунната повърхност и връщане обратно.

В рамките на третия етап – през 2017 г. на Луната ще бъде изпратен още един апарат, чиято основна задача ще бъде да достави на Земята образци от лунната почва.

Свои космонавти на Луната Китай планира да изпрати след 2020 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес