През юни - ягодова луна, слънчево затъмнение и още космически събития

7068
През юни - ягодова луна, слънчево затъмнение и още космически събития
Снимка: Getty Images/Guliver

През целия месец юни в Космоса могат да се наблюдават различни събития като годишното слънчево затъмнение, характеризиращо се с впечатляващия си „огнен пръстен“, последвано от лятното слънцестоене, най-дългият ден в годината, настъпването на Ягодова луна и три космически разходки извън Международната космическа станция, съобщава Би Би си. Ето кои са най-впечатляващите събития от този месец и кога ще се случат, за които информира БГНЕС.

Слънчево затъмнение "Огнен пръстен"

Тази година годишното слънчево затъмнение ще се случи на 10 юни и може да се види в Северна Канада, Гренландия и Русия и може частично да се наблюдава в градове като Ню Йорк, Монреал, Лондон и Вашингтон. Този тип затъмнение се характеризира с впечатляващия си „огнен пръстен“, тъй като не е пълно затъмнение и краищата на Слънцето могат да се видят около Луната.

"Пръстеновидните затъмнения са подобни на пълните затъмнения, при които Луната, Земята и Слънцето се позиционират така, че Луната да се движи директно пред Слънцето, както се вижда от Земята", казва Алекс Йънг, асоцииран директор на науката в Отдела за хелиофизични науки в космическия център за космически полети на Госард на НАСА.

„Но пълно затъмнение не се случва, тоест Луната не препречва напълно видимия диск на Слънцето, защото Луната е по-далеч и нейният видим размер в небето е малко по-малък от Слънцето. Това означава, че около Луната се вижда малък пръстен на слънчевия диск“.

Според Йънг слънчевите затъмнения се случват две седмици преди или след лунното затъмнение. На 26 май Цветната суперлуна украси небето, а на 24 юни ще се види Ягодовата луна.

Лятното слънцестоене

Най-дългият ден в годината обикновено започва лятото и заедно с това и реколтата. Така че не би трябвало да е изненадващо, че слънцестоенето е свързано с плодородието, както на растителното, така и на човешкото разнообразие, в различни дестинации по света.

Лятното слънцестоене ще настъпи на 20 юни в 23:16 часа. , с което започва лятото в северното полукълбо и зимата в южното полукълбо.

Ягодово пълнолуние

След като видяхме невероятната Супермесец на майските цветя, на 24 юни ще можем да видим Ягодово пълнолуние, което ще бъде най-яркото в 14:40 , но няма да се види чак по-късно през деня.

Ягодовата луна е кръстена на алгонкинските племена на индианците, тъй като това пълнолуние е бил техният знак за събиране на горски ягоди, според „The Old Farmer’s Almanac“, тази луна има други имена в други части на света. В Европа се нарича „Меден месец“ или „Медовина“. В южното полукълбо е известно като „Дъбова луна“, „Студена луна“ или „Дълга нощна луна“, според EarthSky.org.

Космически разходки

През юни ще се проведат три космически разходки извън Международната космическа станция (МКС), започващи на 2 юни, деня, в който руските астронавти Олег Новицки и Петър Дубров ще се разхождат в продължение на 6,5 часа извън МКС. Разходката ще започне в 1:20 ч.

На 16 юни втората космическа разходка за месеца ще се проведе от астронавта на НАСА Шейн Кимбро и астронавта на Европейската космическа агенция Томас Песке. Разходката ще продължи 6,5 часа и ще се проведе извън Международната космическа станция с цел инсталиране на нов слънчев панел. Разходката ще започне в 8:00 ч.

Четири дни по-късно, на 20 юни, Кимбро и Песке ще проведат второ 6.5-часово космическо пътешествие, за да инсталират друг слънчев панел пред Международната космическа станция. Разходката ще започне в 8:00 ч.

Фаза на луната на 1 юни

На 1 юни Луната е в намаляваща фаза. През този ден са полезна и препоръчителна всяка активност. Творческите усилия ще бъдат възнаграде...

Изстрелване в Космоса

„SpaceX“ ще изстреля на 3 юни в 13:29 ч космическия кораб за многократна употреба „SpaceX Dragon 2“ от Космическия център „Кенеди“ до Международната космическа станция. Товарният космически кораб ще достави "над 3311 килограма наука, изследвания, доставки на екипажа и хардуер, включително нови слънчеви панели, до орбиталната лаборатория и нейния екипаж", се казва в прессъобщение на НАСА.

Изстрелването ще се излъчи на 3 юни от 13:00 часа. от НАСА и ще бъде достъпно по телевизията на НАСА, в приложението на агенцията и на нейния уебсайт.

На 27 юни космическият кораб, кръстен на известния математик от НАСА Катрин Джонсън, който пристигна на Международната космическа станция през февруари с приблизително 3600 килограма товар, ще напусне космическата лаборатория и ще започне своето слизане към Земята. Астронавтите ще пуснат космическия кораб в 10:50 сутринта.

*Всички цитирани часове са в часовата зона на Маями, САЩ. 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Русия пренася войната в Космоса: Москва блокира важна резолюция на ООН

За първи път от 5 месеца: „Вояджър 1“ изпрати четливи данни на Земята

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Учени разкриха тайната на "сърцето" на Плутон

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос