През целия месец юни в Космоса могат да се наблюдават различни събития като годишното слънчево затъмнение, характеризиращо се с впечатляващия си „огнен пръстен“, последвано от лятното слънцестоене, най-дългият ден в годината, настъпването на Ягодова луна и три космически разходки извън Международната космическа станция, съобщава Би Би си. Ето кои са най-впечатляващите събития от този месец и кога ще се случат, за които информира БГНЕС.
Още: Визуално доказателство: Заснеха част от мъртва звезда, унищожена в двойна експлозия
Още: Магнитна буря за петък, 4 юли 2025: Прогноза от САЩ
Слънчево затъмнение "Огнен пръстен"
Тази година годишното слънчево затъмнение ще се случи на 10 юни и може да се види в Северна Канада, Гренландия и Русия и може частично да се наблюдава в градове като Ню Йорк, Монреал, Лондон и Вашингтон. Този тип затъмнение се характеризира с впечатляващия си „огнен пръстен“, тъй като не е пълно затъмнение и краищата на Слънцето могат да се видят около Луната.
"Пръстеновидните затъмнения са подобни на пълните затъмнения, при които Луната, Земята и Слънцето се позиционират така, че Луната да се движи директно пред Слънцето, както се вижда от Земята", казва Алекс Йънг, асоцииран директор на науката в Отдела за хелиофизични науки в космическия център за космически полети на Госард на НАСА.
Още: Безпрецедентни СНИМКИ на Космоса: Астрономи показаха как е изглеждала ранната Вселена
Още: Магнитна буря за четвъртък, 3 юли 2025: Прогноза от САЩ
„Но пълно затъмнение не се случва, тоест Луната не препречва напълно видимия диск на Слънцето, защото Луната е по-далеч и нейният видим размер в небето е малко по-малък от Слънцето. Това означава, че около Луната се вижда малък пръстен на слънчевия диск“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Според Йънг слънчевите затъмнения се случват две седмици преди или след лунното затъмнение. На 26 май Цветната суперлуна украси небето, а на 24 юни ще се види Ягодовата луна.
Лятното слънцестоене
Най-дългият ден в годината обикновено започва лятото и заедно с това и реколтата. Така че не би трябвало да е изненадващо, че слънцестоенето е свързано с плодородието, както на растителното, така и на човешкото разнообразие, в различни дестинации по света.
Още: Магнитни бури през седмицата от 30 юни до 6 юли 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Инженери предлагат полет до Седна с нови двигатели
Лятното слънцестоене ще настъпи на 20 юни в 23:16 часа. , с което започва лятото в северното полукълбо и зимата в южното полукълбо.
Ягодово пълнолуние
След като видяхме невероятната Супермесец на майските цветя, на 24 юни ще можем да видим Ягодово пълнолуние, което ще бъде най-яркото в 14:40 , но няма да се види чак по-късно през деня.
Ягодовата луна е кръстена на алгонкинските племена на индианците, тъй като това пълнолуние е бил техният знак за събиране на горски ягоди, според „The Old Farmer’s Almanac“, тази луна има други имена в други части на света. В Европа се нарича „Меден месец“ или „Медовина“. В южното полукълбо е известно като „Дъбова луна“, „Студена луна“ или „Дълга нощна луна“, според EarthSky.org.
Космически разходки
През юни ще се проведат три космически разходки извън Международната космическа станция (МКС), започващи на 2 юни, деня, в който руските астронавти Олег Новицки и Петър Дубров ще се разхождат в продължение на 6,5 часа извън МКС. Разходката ще започне в 1:20 ч.
На 16 юни втората космическа разходка за месеца ще се проведе от астронавта на НАСА Шейн Кимбро и астронавта на Европейската космическа агенция Томас Песке. Разходката ще продължи 6,5 часа и ще се проведе извън Международната космическа станция с цел инсталиране на нов слънчев панел. Разходката ще започне в 8:00 ч.
Четири дни по-късно, на 20 юни, Кимбро и Песке ще проведат второ 6.5-часово космическо пътешествие, за да инсталират друг слънчев панел пред Международната космическа станция. Разходката ще започне в 8:00 ч.
Изстрелване в Космоса
„SpaceX“ ще изстреля на 3 юни в 13:29 ч космическия кораб за многократна употреба „SpaceX Dragon 2“ от Космическия център „Кенеди“ до Международната космическа станция. Товарният космически кораб ще достави "над 3311 килограма наука, изследвания, доставки на екипажа и хардуер, включително нови слънчеви панели, до орбиталната лаборатория и нейния екипаж", се казва в прессъобщение на НАСА.
Изстрелването ще се излъчи на 3 юни от 13:00 часа. от НАСА и ще бъде достъпно по телевизията на НАСА, в приложението на агенцията и на нейния уебсайт.
На 27 юни космическият кораб, кръстен на известния математик от НАСА Катрин Джонсън, който пристигна на Международната космическа станция през февруари с приблизително 3600 килограма товар, ще напусне космическата лаборатория и ще започне своето слизане към Земята. Астронавтите ще пуснат космическия кораб в 10:50 сутринта.
*Всички цитирани часове са в часовата зона на Маями, САЩ.