Загадката на живота изглежда получи някакъв отговор

3172
Загадката на живота изглежда получи някакъв отговор
Снимка: iStock/Guliver

Колониите на бактерията Deinococcus могат да оцелеят в космическото пространство в продължение на години, гласи заключение на японски учени. Те са провели тригодишен експеримент на борда на Международната космическа станция (МКС), а резултатите от проучването са публикувани в списание "Frontiers in Microbiology", предаде БГНЕС.

През 2018 г. учени от Токийския университет изследвали ниските слоеве на стратосферата и установили, че на 12 км над земята, независимо от мощната слънчева радиация, съществуват бактерии от типа Deinococcus.

Антибиотик, който убива всички бактерии - изглежда скоро ще е реалност

Американски учени разработиха съединение, което може да се превърне в уникален препарат от ново поколение, в състояние да победи и най-...

Това ги накарало да се опитат да изяснят дали едни от най-устойчивите на радиация организми на Земята могат да оцелеят в открития космос.

За целта те поставили изсушени колонии от Deinococcus на външния панел на японския експериментален модул „Кибо” на МКС. Образците, които били с различна дебелина, били изложени на въздействието на космическата среда в продължение на 1, 2 или 3 години, за да се установи тяхната устойчивост.

Учените установили, че всички колонии с размер над 0,5 мм са оцелели частично в космическите условия. Но независимо, че бактериите на повърхността измирали, те създавали защитен слой за намиращите се под тях микроорганизми, като по този начин осигурявали оцеляването на цялата колония.

Авторите на проучването установили, че гранула с дебелина над 0,5 мм може да живее на повърхността на космическия кораб между 15 и 45 години. А това време е достатъчно за пътешествие между планетите. Според учените, в открития Kосмос колонии с диаметър около 1 мм могат да оцелеят до 8 години.

Нов вид смъртоносни микроби застрашават бъдещето

Бактериите, причиняващи тежки форми на ентероколит, са се приспособили към живот в болниците, благодарение на него те все по-често създ...

Подчертава се, че това е сериозен аргумент в подкрепа на хипотезата за панспермията, според която е възможно организмите да се разпространят от една планета на други през космическото пространство заедно с кометите и астероидите.

"Произходът на живота на Земята е най-голямата загадка”, пише в прессъобщението на университета. Учените може да имат различни гледни точки по този въпрос. Едни смятат, че животът е уникален и е създаден във Вселената само веднъж, докато други са на мнение, че живот възниква на всяка подходяща планета. Ако панспермията е възможна, това означава, че животът съществува много по-често, отколкото се е смятало досега.

Резултатите от експеримента показват, че устойчивите на радиация Deinococcus могат да оцелеят по време на пътуване от Земята до Марс или обратно, което отнема няколко месеца или години, в зависимост от орбитата.

Работата на японските биолози е най-доброто досега доказателство за способността на бактериите да оцеляват в открития Космос.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Русия пренася войната в Космоса: Москва блокира важна резолюция на ООН

За първи път от 5 месеца: „Вояджър 1“ изпрати четливи данни на Земята

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Учени разкриха тайната на "сърцето" на Плутон

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос