Последен ден: Става ли платената любов законна в България?

09 март 2020, 07:30 часа 7668 прочитания

Днес, 9 март, приключва окончателно срокът за обществено обсъждане на новата Концепция за наказателна политика за периода 2020 – 2025 година.

Още: Адв. Александър Кашъмов: Сарафов прави опити прокуратурата да бъде извадена от важен закон (ВИДЕО)

Още: Заместителят на хероина: Фентанилът навлиза ударно и взима все повече жертви у нас

Основното предложение в концепцията е да отпадне правото на доживотен затвор без замяна, но един параграф в нея всъщност предлага узаконяване на платената любов по желание. Става въпрос за следната част от концепцията: "В Наказателния кодекс съществуват редица състави на престъпления, които са загубили приложимостта си поради развитието на обществените отношения. Така например чл. 225 инкриминира спекулативната търговия, като дори предвижда квалифициран състав на престъплението, ако деецът е бил наказан по административен ред за нарушение на Закона за борба със спекулата, който е отменен още през 1999 г. Практически е невъзможно и реализирането на съставите на престъпления по чл. 226 предвид присъщата на съвремието свобода на частната инициатива. Обективната оценка на тези престъпни състави, както и липсата на повдигнати обвинения по тях, обосновават необходимостта от тяхната пълна декриминализация.

Съществуват и други състави на престъпления, които поради спецификата на регулираната от тях материя или поради конструктивния си дефект са практически неприложими. Прилагането им следва да бъде преосмислено, като бъдат декриминализирани или прередактирани за целите на правораздаването".

Още: Неясни са причините за инцидента в завод "Арсенал", при който загина работник

Още: Невиждан дрифт: Тежка катастрофа се размина на косъм (ВИДЕО)

В бележка под линия са даден примери що е то "конструктивен дефект" – чл. 275, ал. 2; чл. 313а; чл. 321а; чл. 329. Именно член 329 е този, според който по Наказателен кодекс може да се преследва проституцията – от гледна точка на жриците на любовта. Въпросният чл. 329 гласи: "Пълнолетно работоспособно лице, което продължително време не се занимава с общественополезен труд, като получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация". Точно формулировката "получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин" отразява доходи от проституция.

Практиката показва, че по този текст жрици на любовта не влизат в затвора – обикновено минават с пробация, ако бъдат хванати в крачка. Според книгата "Организираната престъпност в България: пазари и тенденции" на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), в която се цитират данни от далечната 2003 година, изнесени пред Народното събрание от тогавашния вътрешен министър Георги Петканов, по българските магистрали тогава е имало 109 места, където се събират жрици на платената любов. Съвсем отделна категория са т.нар. ВИП компаньонки – все по-често те се търсят по интернет. А под прикритието на салони за масаж де факто работят много публични домове.

Разбира се, трафикът на хора с цел проституция си остава преследван от закона. По същество принудата да правиш секс против волята ти е престъпление и всъщност само така има реална намеса на закона. Един от знаковите случаи по отношение "трафик на хора" с цел сексуални услуги беше с мъжа на известна с ролята си в хитовия сериал на БНТ "Под прикритие" Ирена Милянкова – припомнете си историята в този материал!

Още: "Предложение: Да отпадне доживотният затвор без право на замяна"

Още: Взрив във военния завод "Арсенал" в Казанлък, има загинал

Още: Митов е започнал структурни промени в "Пътна полиция" (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес